Radek Brzózka tłumaczył dzieciom, jak dbać o czystość powietrza, podczas lekcji pokazowej w Lublinie

67

W szkole podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie przeprowadzona została pełna widowiskowych eksperymentów i doświadczeń ekologiczna lekcja pokazowa, którą poprowadził znany dziennikarz telewizyjny Radek Brzózka.

 

Lekcja odbyła się w ramach serii zajęć organizowanych przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, w związku ze społeczną kampanią edukacyjną „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”. Akcja ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez edukację i budowę świadomości ekologicznej wśród najmłodszych. Lubelska lekcja była szóstą z 16, jakie organizowane są w ramach programu PGNiG.

W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek zebrało się około 160 dzieci, które z zapartym tchem obserwowały eksperymenty naukowe o tematyce ekologicznej. Zajęcia prowadził znany dziennikarz telewizyjny i popularyzator nauki Radek Brzózka. Prezentowane doświadczenia dotyczyły zjawiska smogu i są elementem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej.

– Poprawa jakości powietrza w Polsce jest możliwa, jednak wymaga zaangażowania każdego z nas. Jesteśmy przekonani, że nasza kampania w przyszłości przyczyni się do zmniejszenia zjawiska smogu. Edukacja ekologiczna już od najmłodszych lat pozwoli na wypracowanie wśród dzieci dobrych nawyków na przyszłość – podkreśla Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Do udziału w programie Fundacji PGNiG zgłosiło się blisko 1000 szkół z całej Polski, w tym 42 z Lubelszczyzny. W każdym z województw do przeprowadzenia lekcji pokazowej wyłoniono jedną szkołę podstawową. W ekologicznych zajęciach mogą brać udział wszyscy uczniowie z klas I-III.

– Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tego rodzaju programie. Jestem przekonany, że konsekwentne budowanie świadomości ekologicznej jest kluczem do poprawy jakości powietrza w Polsce. Staram się, aby moje eksperymenty były nie tylko widowiskowe, ale przede wszystkim posiadały walory edukacyjne. Dzięki temu możemy w atrakcyjny sposób przekazywać dzieciakom wartościową wiedzę – mówi Radek Brzózka, ambasador programu „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”.

Wszystkie szkoły, biorące udział w programie, otrzymały od Fundacji PGNiG tak zwane ANTYSMOGBOXY, czyli specjalne zestawy edukacyjne, zawierające scenariusze lekcji oraz pomysły na doświadczenia i eksperymenty naukowe. Na ich podstawie do 27 kwietnia nauczyciele mają przeprowadzić pięć lekcji, poświęconych zanieczyszczeniu powietrza i sposobom na jego ograniczenie. Trzy szkoły z najciekawiej zrealizowanymi lekcjami wygrają do swoich pracowni przyrodniczych wyposażenie o wartości 30 tysięcy złotych.

(fot. materiały organizatora – zdjęcie ilustracyjne)
2018-04-23 21:42:59