Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Rachunek na 300 złotych, woda na kaca gratis. Jutro w Lublinie rusza izba wytrzeźwień

Odetchną policjanci oraz pracownicy szpitali – od jutra w Lublinie nietrzeźwe osoby będą przewożone do izby wytrzeźwień. Placówka powstała przy ul. Północnej.

Ośrodek wczesnej interwencji dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin – taką nazwę nosi lubelska „wytrzeźwiałka”, która już w czwartek ma przyjąć pierwszych klientów. Prowadzone od kilku miesięcy prace adaptacyjne w dawnej izbie dziecka przy ul. Północnej właśnie się zakończyły. Trwają ostatnie porządki i uzupełnianie niezbędnego sprzętu.

W izbie wytrzeźwień znajdzie się miejsce dla 20 pensjonariuszy. Jednorazowo w 3-osobowych salach będzie mogło przebywać 9 mężczyzn i 6 kobiet. Ponieważ często zdarzają się również nietrzeźwi, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat, zabezpieczono dla nich 3 miejsca. Dla osób agresywnych przewidziana jest jednoosobowa izolatka a także sala, gdzie w razie konieczności nietrzeźwi mogą zostać unieruchomieni.

Każda osoba przywożona do placówki zostanie przebadana przez lekarza, który oceni, czy nie nie posiada obrażeń wymagających interwencji medycznej. Później trafi do odpowiedniej sali, gdzie będzie miała do dyspozycji leżankę i koc. To co z pewnością będą chwalić przebywające tam osoby, to nielimitowany i bezpłatny dostęp do wody pitnej. Po wytrzeźwieniu, gdy alkomat wskaże brak alkoholu w organizmie, można będzie opuścić placówkę, otrzymując rachunek w wysokości 299,98 zł. Wcześniej swoją pomoc zaoferuje psycholog.

„Wytrzeźwiałka” będzie prowadzona przez miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej. Ośrodek funkcjonował będzie całodobowo i zapewni kompleksową pomoc interwencyjną, psychologiczną, profilaktyczną, edukacyjną i socjalną dla osób nadużywających alkoholu jak i ich rodzin. Dzięki placówce, z pewnością dużą ulgę odczują zarówno szpitale, jak też lubelskie komisariaty. Obecnie znajdowane na ulicach, czy też awanturujące się w domach kompletnie pijane osoby, są transportowane właśnie do szpitali. Z kolei, gdy nie wymagają pomocy medycznej, do policyjnych PDOZ-ów.

(fot. lublin112)
2016-04-27 22:21:44

21 komentarzy

  1. A kto im za ten pobyt będzie płacił?

Z kraju