Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Przyciąga wyglądem, odstrasza zapachem. Na Roztoczu znaleziono wyjątkowego grzyba

Znaleziony w Roztoczańskim Parku Narodowym okaz grzyba przyciąga wzrok, jednak odstrasza odorem jaki wydziela. Ten pochodzący z Australii gatunek, jest niezwykle rzadki w naszym kraju.

W ubiegłym tygodniu, na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, odnaleziono bardzo rzadki w naszym kraju okaz grzyba. Jest to należący do rodziny sromotnikowatych okratek australijski Clathrus archeri. Kształtem przypomina on ośmiornicę, przyciąga wzrok wyjątkowym i niespotykanym wyglądem, jednak odstrasza zapachem. Wydzielana przez niego woń przypomina zapach padliny.

Na okaz ten natrafiono w obwodzie ochronnym Obrocz. Owocnik rósł na śródleśnej łące wśród traw na niewielkiej skarpie. Jest to drugie stwierdzenie tego gatunku w Roztoczańskim Parku Narodowym. Okratek australijski jest grzybem pochodzącym z Australii. W Europie zanotowany został w 1914 roku we Francji i od tego czasu stopniowo rozprzestrzenia się po całej Europie.

Co ważne, w Polsce po raz pierwszy jego występowanie zaobserwowali w 1975 mieszkańcy wsi Wólka koło Biłgoraja. Początkowo młode owocniki grzyba uznali za jaja węży. Okratek jest dość charakterystyczny, jego młode owocniki są białe, mają kształt kulisty lub jajowaty, średnicy ok.25-45 mm są zagrzebane w podłożu lub nieco z niego wystają. Dojrzały owocnik przybiera kolor czerwony, posiada kilka ramion, które przypominają ośmiornicę.

Przyciąga wyglądem, odstrasza zapachem. Na Roztoczu znaleziono wyjątkowego grzyba
Przyciąga wyglądem, odstrasza zapachem. Na Roztoczu znaleziono wyjątkowego grzyba

(fot. Paweł Marczakowski)
2016-11-18 00:26:37

7 komentarzy

  1. U mnie w malinach takie rosną, normalnie na początku myślałam że coś zdechlego leży gdzieś na polu ale jak zaobserwowalam to jednak ten grzyb, a na wiosnę podczas pielania znajdują się w ziemi takie jakby jaja.

  2. Feta,feta,feta,feta spod…

  3. Okratki rosną także w lasach kozlowieckich

  4. Na Podkarpaciu w okolicy Dębicy znalazłem tego roku też okratka

  5. Kilka takich okazów widziałem we wrześniu na Podkarpaciu w okolicach Rzeszowa

  6. Czas na egzotyczne przetwory-smacznego 🙂

Z kraju