Produkowali i przemycali papierosy. Straż Graniczna rozbiła 20-osobową grupę przestępczą (zdjęcia)

60

Pogranicznicy z placówki w Hrebennem wpadli na trop a następnie doprowadzili do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem a także produkcją papierosów. Jej członkowie wprowadzili na rynek wyroby tytoniowe o wartości blisko 1,5 mln zł.

 

Nadbużański Oddział Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Hrebennem prowadzi nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów akcyzowych z terytorium Ukrainy a także produkcją papierosów. Wszystko później było wprowadzane do obrotu.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że członkami grupy byli zarówno obywatele Polski, jaki i Ukrainy. Swoją działalność prowadzili zarówno na terenie województwa lubelskiego, jak też podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Do przemytu papierosów wykorzystywane były głównie samochody wyposażone w specjalnie przygotowane skrytki konstrukcyjne.

Następnie papierosy były transportowane do centralnej Polski skąd trafiały na niemiecki rynek. Dodatkowo na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przestępcy zajmowali się produkcją papierosów, do których wytwarzania skupywali tytoń od okolicznych rolników. Podczas przeszukania trzech posesji na terenie Bydgoszczy, ujawniono i zabezpieczono cztery maszyny wchodzące w skład profesjonalnej linii nielegalnie produkującej papierosy.

Sama wartość zabezpieczonych maszyn szacowana jest na około 140 tys. zł. Z kolei wartość rynkowa skupionego do wytwarzania papierosów tytoniu oszacowano na 1,73 mln zł. Funkcjonariusze ustalili również, że grupa przestępcza na przestrzeni tylko kilku ostatnich miesięcy wprowadziła na rynek Unii Europejskiej papierosy bez polskich znaków skarbowych o wartości rynkowej 1,47 mln zł.

Do chwili obecnej funkcjonariusze z Hrebennego zatrzymali 20 osób. Wszystkim przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu wyrobów akcyzowych, z czego czterem obywatelom naszego kraju przedstawiono dodatkowy zarzut kierowania zorganizowaną grupa przestępczą. Wobec nich Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Pozostali mają dozór policyjny.

61

62

63

64

65

(fot. prokuratura)
2018-07-20 21:47:30