Pożyczając 1000 złotych, musieli wykupić ubezpieczenie za 1600 złotych. Firma pożyczkowa może mieć spore problemy

Poważne zarzuty dla jednej z firm udzielających pożyczek. Jej klienci ponosili bardzo duże koszty związane z udzieloną pożyczką. Do tego wypłacano im kolejne, również bardzo drogie pożyczki, nawet gdy ich nie chcieli.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wysunął poważne zarzuty wobec działającej m.in. w Lublinie firmy Profi Credit Polska. Prowadzone postępowanie dotyczy pobierania zbyt wysokich opłat za ubezpieczenie, które mogą naruszać dobre obyczaje; wypłat kolejnych pożyczek bez wiedzy konsumentów; żądania zapłaty całości składki ubezpieczeniowej oraz odsetek w maksymalnej wysokości zamiast niższych ustalonych w umowie, gdy umowa została rozwiązana przez to, że klient nie płacił rat, czy też opłat windykacyjnych bez ustalenia zasad ich stosowania, co mogło znacznie zwiększyć kwotę do zapłaty.

Czynności wobec firmy pożyczkowej wszczęto po licznych skargach jej klientów. Jak wyjaśniali, doliczano im do pożyczki koszt ubezpieczenia na życie, który to przekraczał pożyczaną kwotę. W przypadku pożyczki w wysokości 1000 zł, ubezpieczenie wynosiło 1622 zł, z kolei pożyczając 1500 zł, ubezpieczenie kosztowało 2429 zł. Do tego dochodziły inne opłaty m.in. przygotowawcza w wysokości 250 zł oraz odsetki.

– Znaczna część składki pobieranej z tytułu ubezpieczenia była przekazywana Profi Credit Polska jako wynagrodzenie za obsługę polisy. Co więcej, wraz ze spłatą długu, mogła maleć suma ubezpieczenia. Ponadto, w umowie znalazło się postanowienie, zgodnie z którym Profi Credit Polska wypłacał konsumentom kolejne pożyczki, mimo że nie wnioskowali o nie, i naliczał od nich ponownie opłatę za ubezpieczenie na życie. Nie badał, czy są w stanie spłacać raty – wyjaśnia Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Prowadzone jest także postępowanie wyjaśniające w sprawie ubezpieczycieli, którzy wyliczali składki. Chodzi o firmy Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group oraz Generali Życie TU. O działaniach Profi Credit Polska i ubezpieczycieli powiadomiona została także Komisja Nadzoru Finansowego i Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej, która prowadzi w tej sprawie śledztwo.

(fot. lublin112.pl)
2018-06-14 19:15:44