Poważne konsekwencje jazdy bez ważnego badania technicznego

kontrola drogowa

Dobry stan techniczny auta to podstawa. To, czy pojazd jest sprawny, trzeba kontrolować na bieżąco, jednak konieczne jest również wykonywanie obligatoryjnych badań technicznych. Warto wiedzieć, że brak ważnego przeglądu w razie kontroli Policji lub wypadku drogowego może mieć dla nas bardzo poważne konsekwencje.

 

Jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że nie posiadamy ważnego przeglądu, wówczas możemy się pożegnać z dowodem rejestracyjnym i musimy się liczyć z mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Teoretycznie, jeżeli od terminu badania minął bardzo krótki okres (góra kilka dni), możemy liczyć na pobłażliwość policjanta. Jednak nie jest to regułą i zależy od konkretnego funkcjonariusza policji.

Na szczęście, po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego i wystawieniu mandatu będziemy mogli się poruszać naszym samochodem. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, jeśli stan techniczny auta będzie budził uzasadnione podejrzenia. Wówczas auto zostanie odholowane na parking, a koszt jego odzyskania sięgnie kilkuset złotych. Przyjmijmy jednak, że nasz samochód jest sprawny. Od policjanta otrzymamy wówczas pokwitowanie o zabraniu dowodu rejestracyjnego. Będzie ono ważne przez 7 dni i w tym czasie powinniśmy wykonać badanie techniczne. Z ważnym przeglądem udajemy się do wydziału komunikacji (jeśli autem, to cały czas powinniśmy posiadać przy sobie także wspomniane pokwitowanie).

W wydziale możemy odzyskać dowód rejestracyjny, o ile… został tam już przekazany przez policję. Teoretycznie mają oni na to nawet siedem dni. Z odzyskanym dowodem musimy jeszcze raz udać się na stację kontroli pojazdów aby dokonać w nim wbicia pieczątki z wykonanego wcześniej badania technicznego.

Wypadek bez ważnego badania technicznego

Niestety, wypadek drogowy, a nawet drobna kolizja, w sytuacji, gdy nie mamy ważnego przeglądu mocno komplikuje naszą sytuację. Ubezpieczyciel może bowiem z góry przyjąć, że auto bez aktualnych badań jest w złym stanie technicznym, co było przyczyną wypadku. Stosowne zapisy znajdziemy w większości polis ubezpieczeniowych, bez względu, czy mówimy o polisie OC czy autocasco.

Nawet jeśli wina innego kierowcy nie podlega dyskusji (np. uderzył w tył naszego auta, gdy staliśmy na światłach), brak podbitego badania może znacznie wydłużyć uzyskanie odszkodowania.
W tym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe ma co prawda obowiązek zadośćuczynić straty, ale zyskuje też argumenty, by przy wykazaniu związku przyczynowo-skutkowego pomniejszyć odszkodowanie lub wręcz całkowicie zablokować uruchomienie finansowych środków.

W świetle obowiązujących przepisów, musi jednak najpierw udowodnić, że to zły stan techniczny pojazdu doprowadził do zdarzenia. Może też dojść do sytuacji, w której kluczowa okaże się ocena niezależnego rzeczoznawcy. Jeśli ten uzna, że na stłuczkę nie wpłynął brak przeglądu, bo kondycja techniczna auta nie wzbudzała wątpliwości, nastąpi wypłata odszkodowania. Często jednak takie sprawy sporne kończą się w sądzie i trwają latami.

Reasumując – warto zadbać o terminowe wykonanie przeglądu . Niestety często w natłoku codziennych obowiązków o tym zapominamy.

Aby temu zapobiec wystarczy skorzystać z linku http://www.smart-test.lublin.pl/przypomnienie i zyskujemy pewność ,że kilka dni przed upływem ważności naszego badania otrzymamy sms z powiadomieniem o konieczności wykonania przeglądu.

Dla wygody klientów istnieje w naszej firmie możliwość wcześniejszego telefonicznego lub mailowego zarezerwowania dogodnego terminu aby nie tracić czasu na dokuczliwe oczekiwanie w kolejce.

SMART-TEST , Al. Kraśnicka 78 (obok Hotelu Focus) tel.885-885-533
[email protected]
ZAPRASZAMY codziennie 7 – 21 oraz soboty 8 – 18

artykuł reklamowy