Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Porozumienie Rowerowe obchodzi 10 urodziny. Obchody zaplanowano na jutro

Niebawem minie 10 lat od utworzenia nieformalnej grupy Porozumienie Rowerowe. Urodziny zostaną zorganizowane jutro, w ramach spotkań Rozmowy o Mieście. Przyjechać należy oczywiście rowerem.

Przez ostatnie 10 lat podejście do transportu rowerowego w Lublinie zmieniło się zasadniczo. Od myślenia o rowerze jedynie jako sposobie weekendowej rekreacji, możliwości poruszania się głównie wzdłuż Bystrzycy i nad Zalew – aż do traktowania roweru jako pełnoprawnego środka poruszania się po mieście, realnej alternatywy dla indywidualnego transportu samochodowego. Diametralnie zmieniła się również infrastruktura rowerowa Lublina. Mamy asfaltowe nawierzchnie dróg rowerowych, bezpieczne stojaki, system roweru miejskiego, pasy rowerowe i wiele innych.

Poza Porozumieniem Rowerowym, w mieście jest też szerokie grono organizacji, instytucji, grup i osób, które działają na rzecz rozwoju sprawy rowerowej. Nadal jednak brakuje spójnego systemu dróg rowerowych, łączących poszczególne dzielnice. Brakuje rozwiązań ułatwiających poruszanie się rowerem po Centrum czy dobrej jakości wykonywanych inwestycji. To wyzwania stojące zarówno przed miastem jak i Porozumieniem Rowerowym.

– Porozmawiajmy o tym jak bardzo Lublin zmienił się rowerowo, a także jakie są nasze oczekiwania i wizja miasta w tej kwestii. O tym jak rower może realnie uzupełniać system transportowy miasta – zachęcają organizatorzy wtorkowego spotkania, które rozpocznie się o godzinie 17 w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN przy ul. Grodzkiej 21.

Gośćmi spotkania będą m.in.: Artur Szymczyk – zastępca prezydenta miasta Lublin, Marcin Wójcik – krakowski oficer rowerowy, kierownik Zespołu ds. Polityki Rowerowej Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, Aleksander Wiącek – pierwotnie z Porozumienia Rowerowego, obecnie asystent Prezydenta Miasta Lublin ds. polityki rowerowej i pieszej czy też Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego.

W programie spotkania przewidziano prezentację 10 lat działań Porozumienia Rowerowego i wykład Marcina Wójcika o sukcesach rozwoju transportu rowerowego w Krakowie jak też panel dyskusyjny o rowerowej zmianie w Lublinie, od momentu wprowadzenia standardów rowerowych w 2010 roku. Omawiane też będzie, co trzeba zmienić w mieście, aby rowerzystom żyło się lepiej.

41

(fot. nadesłane)
2017-04-24 20:54:59

11 komentarzy

  1. Porozmawiajcie o OC na rowery, bo nie mam zamiaru naprawiać samochodu z Autocasco, jak mi jakiś na maskę się wpatoczy.

  2. Tylko ta banda nie chce porozumienia, a narzucać swoje rowerki wszystkim. Czas na obowiązkowe OC, karty rowerowe i kaski. I stanowczo karać porozumianych na chodnikach !!

  3. zapraszamy na święto roweru do Lubartowa

    • Nie zapraszamy. Wystarczy tego dziadostwo na drodze. Trzeba myśleć za siebie i za nich bo przeciez Święte krowy. Grach jezdzic tego dnia samochodem a i pieszo strach iść. Wszędzie beztroscy pedalarze mające w nosie innych bo przecież święto roweru to trzeba im z drogi schodzic i z chodników. Nienawidzę tej idiotycznej akcji.

  4. Dlaczego kierowcy mają obowiązek OC a rowerzyści nie? Widać jedni z nich jeżdżą jak kretynie i walą w co popadnie. W końcu rowerzysty nie chroni ABS, ESP, pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, strefy zgniotu to i zachowywać musi się odpowiedzialniej na drodze.

  5. Czas na karty rowerowe? Kolega chyba wygrał prawko w czipsach, że nie zna przepisów Prawa o Ruchu Drogowym i kto ma obowiązek posiadać Kartę Rowerową. Może zaproponuj jeszcze Kartę Pieszego?

    Obowiązkowe kaski? Jestem za. Kierowcy samochodów znacznie częściej doznają urazów głowy w wypadkach niż np. rowerzyści. JANosik zakładasz kask wsiadając do samochodu?

  6. Chyba Terroryzm Rowerowy, a nie Porozumienie Rowerowe.

  7. Szczerze to nie wiem czym oni się zajmują. Jest tyle absurdów na ścieżkach rowerowych w Lublinie, że szok. Niektóre nowe inwestycje to takie partactwo, że ręce opadają. Ktoś to kontroluje, sprawdza wykonanie? Zamiast zająć się rzeczami ważnymi dla komfortu i bezpieczeństwa rowerzystów to tylko happeningi urządzać. Może by ktoś ruszysz swoje 4 litery i zobaczył co się dzieje np. na Armii Krajowej, Wileńska-Głęboka, Zemborzycka-Budowlana, Nowy Świat itd.

Z kraju