Pomysł jest absurdalny, to będzie koniec stadniny w Janowie Podlaskim. Starosta bialski apeluje u premiera

1176237_518710031543186_2008048221_n

Przeniesienie Narodowego Pokazu Koni Arabskich z Janowa Podlaskiego na warszawski Służewiec jest absurdalnym i oburzającym pomysłem. Jak zaznacza starosta bialski, jeżeli tak się stanie, będzie to koniec znanej i cenionej w całym świecie stadniny.

 

Informacja o rozważanym przeniesieniu Narodowego Pokazu Koni Arabskich z Janowa Podlaskiego do Warszawy i rozdzieleniu obchodów Dnia Konia Arabskiego, zbulwersowała nie tylko całe środowisko związane z tymi zwierzętami, lecz również lokalne władze samorządowe. Starosta bialski nie ukrywa swojego oburzenia tym pomysłem. Jak tłumaczy, przeniesienie wydarzenia, które kojarzy się z Janowem Podlaskim do Warszawy, będzie oznaczało tylko jedno. Mianowicie koniec wieloletniej tradycji stadniny Koni w Janowie Podlaskim, która jest znana i ceniona na całym świecie.

Mariusz Filipiuk wystosował w tej sprawie list do przedstawicieli władz: Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela oraz Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witolda Strobla. Apeluje w nim o pozostawienie wydarzenia w jego rodzimym miejscu, przede wszystkim przez wzgląd na długoletnią tradycję i dorobek Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Z prośbą o wsparcie starosta zwrócił się również do parlamentarzystów związanych z naszym regionem, posłów: Stanisława Żmijana, Adama Abramowicza, Marcina Kamila Duszka i Janusza Szewczaka oraz senatora RP Grzegorza Biereckiego i eurodeputowanego Krzysztofa Hetmana.

W sierpniu ubiegłego roku w janowskiej stadninie w ramach Święta Konia Arabskiego odbył się już 39. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, któremu tradycyjnie towarzyszyły aukcje Pride of Poland i Letnia Aukcja Koni Arabskich. Święto Konia Arabskiego to cykl imprez dedykowanych hodowcom koni arabskich oraz ich miłośnikom. Najważniejszym punktem programu jest ciesząca się prawie pięćdziesięcioletnią tradycją aukcja Pride of Poland skierowana do hodowców, kupców i wybitnych znawców koni arabskich. Wysokiej klasy konie arabskie uczestniczące w aukcji, które mają na swoim koncie najwięcej osiągnięć pokazowych, pochodzą ze stadnin państwowych Janów Podlaski, Michałów i Białka oraz ze stadnin prywatnych.

60

61

62

(fot. lublin112.pl)