Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pokażesz dowód rejestracyjny auta, pojedziesz autobusem za darmo. W niedzielę rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Tegoroczne hasło Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu to „Przesiadaj się i Jedź”. ETZT rozpocznie się 16 września i potrwa do 22 września.

Przejazdy zabytkowym autobusem Gutek, lekcje edukacyjne oraz bezpłatne przejazdy komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego auta – to tylko niektóre z atrakcji w ramach lubelskich obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Podobnie jak w latach ubiegłych, w organizację ETZT włączają się Zarząd Transportu Miejskiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Lubelskie Towarzystwo Ekologicznej Komunikacji. W programie przewidziano także liczne akcje promujące transport rowerowy oraz podróże piesze.

Przystanki „zbombardowane włóczką”

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zainauguruje akcja „Bombardowanie włóczką” prowadzona przez Centrum Kultury w Lublinie. W sobotę, 15 września zostanie przygotowana instalacja artystyczna z
włóczki na trzech przystankach komunikacji miejskiej. W nietypowe ubranka zostaną przystrojone wiaty zlokalizowane na przystankach: Plac Litewski 02 na ul. 3 Maja, Brama Krakowska 02 na ul. Królewskiej oraz
Plac Wolności 02 na ul. Narutowicza. Ta instalacja ma na celu ożywić i ubarwić przestrzeń publiczną związaną z komunikacją miejską.

Zabytkowy Gutek

16 września organizatorzy przewidzieli udział odrestaurowanego Jelcza 272 Mex, o imieniu „Gutek”. Autobus będzie atrakcję podczas niedzielnego pikniku na Placu Litewskim i wykona bezpłatne kursy. Gutek będzie
odjeżdżał o godz. 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 i 17.00 z przystanku Plac Litewski 02 i pokona następującą trasę: 3 Maja – Prusa – Jaczewskiego – Obywatelska – Unicka – Podzamcze – Al. Unii Lubelskiej – Zamojska – Bernardyńska – Narutowicza – Głęboka – Al. Kraśnicka – Al. Warszawska – Zbożowa –Sławinkowska – Willowa – Ducha – Al.Solidarności – Poniatowskiego – Popiełuszki – Al. Długosza – Al. Racławickie – Krakowskie Przedmieście – 3 Maja. W autobusie podczas przejazdu obecny będzie przewodnik, który opowie o zabytkach mijanych na trasie. Z kolei przedstawiciele LTEK-u, przybliżą uczestnikom historię lubelskiego „Ogórka”.

Bezpieczny pasażer – lekcje edukacyjne dla najmłodszych

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to także doskonała okazja do edukacji przyszłych pokoleń pasażerów. 17 września w ramach organizowanej akcji dla szkół odbędą się lekcje edukacyjne w trolejbusie. Pojazd na szelkach będzie oczekiwać na zainteresowane grupy w pobliżu Miasteczka Ruchu Drogowego MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie, o godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00. Podobnie jak w latach ubiegłych lekcje edukacyjne zawitają także do Świdnika. 19 września zostanie przeszkolona ponad 100-osobowa grupa małych świdniczan w wieku 7-9 lat. Trolejbus stanie przy Szkole Podstawowej nr 7 w Świdniku w godz. 10.00-14.00. Podczas krótkiej prelekcji uczniowie szkół poznają zasady bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej, przepisy porządkowe obowiązujące podczas jazdy autobusem i trolejbusem, jak również zostaną przeszkoleni z obsługi biletomatu. Dodatkowo policjanci z Wydział Ruchu Drogowego KWP w Lublinie, przeprowadzą zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie edukacji rowerowej, głównie bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach. Wszyscy uczestnicy lekcji otrzymają drobne upominki, a czas umilać będzie Koziutek – maskotka lubelskiego MPK.

Dzień bez Samochodu – bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Zwieńczeniem inicjatywy jest Dzień Bez Samochodu, kiedy to kierowcy są namawiani do pozostawienia samochodów w garażu, przesiadania się na rower lub korzystania z komunikacji publicznej. Zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miasta Lublin podczas „Dnia bez Samochodu” obowiązują bezpłatne przejazdy za okazaniem dowodu rejestracyjnego. W sobotę, 22 września ważny dowód rejestracyjny uprawnia do przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie. Powyższe uprawnienie obowiązuje także w komunikacji nocnej (w nocy z 22 na 23 września br.) do godziny 00:00. W przypadku kursów rozpoczętych przed północą, pasażer może kontynuować podróż do końca tych kursów.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania.

2018-09-14 18:08:04
(fot. lublin112.pl)

15 komentarzy

  1. Jak co roku, najmniej trafiona atrakcja to przejazd za darmo za okazaniem dowodu rejestracyjnego. A autem zazwyczaj jeździ cała rodzina. Skorzystać ma tylko „właściciel” auta – niby głowa rodziny, reszta płaci- gdyż nie wszystkie dzieci mają przejazd za darmo. Więc co to za atrakcja, taka rodzina pojedzie autem. I ani to nauka „ekologii”, ani zachęta dla pasażerów.

    • Na dzieci jest 500 +, 300+,zwrot podatku…i jeszcze mało?

      • Zapomnialas o bezplatnych przejazdach mpk dla dzieci do szkol

        • A ty zapominasz dla kogo te bezpłatne przejazdy. Moja córka ,10 lat, ma do szkoły 300 metrów, w żaden sposób nie da się komunikacją, syn natomiast, uczeń klasy maturalnej, musi z autobusów korzystać, i niestety bilety kupujemy

          • całe szczęście już emeryt

            Pretensje możesz mieć jedynie do siebie. Trzeba było córkę zapisać do szkoły na drugim końcu miasta.

  2. Akcja Dzień Bez Samochodu niewątpliwie ma dobre założenie ale jak zwykle są pewne „ale”. Mianowicie zdecydowana większość kierowców o całej akcji dowie się na koniec dnia albo nawet później. Żeby zdecydować się przesiąść do komunikacji zbiorowej to upłynie dzień lub dwa dni a żeby dostrzec i docenić zalety, których nie ma podczas przemieszczania się przez zakorkowane centrum to potrzebne kolejny dzień lub dwa dni. Podsumowując sądzę, że efektywny wymiar całej akcji zachęty zmiany sposobu przemieszczania się po mieście będzie wtedy gdy „Dzień bez Samochodu” będzie zmieniony na „Tydzień bez Samochodu”.

  3. Kto mający samochód, przesiądzie się do autobusu ZTM w sobotę kiedy autobusy w weekendy kursują raz na godzinę? Bo dla większości osób to żadna alternatywa.

  4. Przejażdżka z pijaną kierowniczką trajtka będzie?

  5. Jeśli Żuk będzie dojeżdżał do pracy komunikacją publiczną a nie woził 4litery służbowym autem, zrezygnuje z ekwiwalentu za urzywanie prywatnwgo samochodu do celów służbowych jak i też cała rzesza jego urzędasów; solennie obiecuję: ja też przesiądę się do komunikacji publicznej

  6. całe szczęście już emeryt

    Już przesiadam się do empeka… powożąca trolejbusem wydmucha później promil i dalej z buta… może to i lepiej że trolejbusy się rozpadają, bo jakby się jej później ręce zaplątały na kierownicy…

  7. Akcje pamietamy dobrze z pierwszego PRL-u, kiedy zalatwiały pozornie rózne problemy. Nic sie nie zmieniło.
    Akcja, zamiast realnych działań równoważenia skutków gwałtownej motoryzacji w nieprzygotowanym do tego miescie i przede wszystkim nieprzygotowanych moralnie nagle, koniecznie i niepotrzebnie zmotoryzowanych.

  8. Bombardowanie włóczką… ot akcja na poziomie. Ciekaw jestem co za „artysta” idiota wpadł na tak durny pomysł. Najgorsze jest to że jeszcze płaci się za tę szmirę z publicznych pieniędzy.

  9. W sobotę???? W sobotę to ja odpoczywam. Taki dzień powinien być na tygodniu, żeby do pracy pojechać. A jak nawet w sobiso pojadę z rodziną na miasto, to ja na dowód, a rodzinie i tak kupię bilety. Ot, pomysł.

  10. a dowód rejestracyjny to musi być na osobę okazującą? Bo mam auto w leasingu, i właścicielem jest bank. Czy to oznacza że tylko bank może jechać mpk za darmo czy ja też mogę? Po prawdzie i tak nie skorzystam z tej oferty bo jak napisali przedmówcy wożę rodzinę, a nie tylko siebie.

    • jak co roku mam to samo pytanie. Jest ogólna informacja, bez żadnego regulaminu…
      Żeby potem nie było jak z zamkniętą Sulisławicką, która miała być dostępna dla mieszkańców (wg informacji, z lublin112), a potem posypały się mandaty, a portal „umył ręce”

Z kraju