Na ten podpis mieszkańcy czekali od lat. Odetchną jednak dopiero wiosną 2021 roku (foto)

60

Dzisiaj w Tomaszowie Lubelskim podpisano umowę na budowę obwodnicy miasta. Kierowcy z nowej trasy skorzystają na wiosnę 2021 roku. O tę inwestycję mieszkańcy walczyli od wielu lat.

 

W piątek w Tomaszowie Lubelskim odbyło się podpisanie najważniejszej dla mieszkańców inwestycji, jaką jest budowa obwodnicy miasta. W spotkaniu uczestniczyli minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, posłowie na Sejm RP Beata Mazurek i Sławomir Zawiślak, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski, a także dyrektor oddziału w Lublinie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Stanisław Schodziński. Oznacza to, że wykonawca oficjalnie może rozpocząć prace przy realizacji trasy, w ciągu przyszłej drogi ekspresowej S17.

Firma Mota-Engil Central Europe zadeklarowała realizację obwodnicy w ciągu 34 miesięcy od dnia podpisania umowy, z wyłączeniem okresów zimowych w trakcie prowadzenia robót. Wartość robót to ok. 193,5 mln zł, a całkowity koszt inwestycji, uwzględniający wykup gruntów, prace projektowe, archeologiczne oraz nadzór nad realizacją, to blisko 292 mln zł. Wykonawca zaktualizuje istniejącą dokumentację do obecnie obwiązujących przepisów oraz uwzględni modyfikację decyzji środowiskowej. Kierowcy z nowej trasy skorzystają na wiosnę 2021 roku.

Trasę wytyczono po wschodniej stronie miasta, w jej przebiegu powstaną dwa węzły. Pierwszy, Tomaszów Północ, będzie na przecięciu z drogą wojewódzką nr 850, drugi, Tomaszów Południe, na włączeniu do przebiegu z drogą krajową nr 17. Z kolei nad doliną rzeki Sołokiji trasa pobiegnie estakadą. Powstaną również nowe drogi dojazdowe o łącznej długości 13,8 km, którymi będzie się odbywał ruch lokalny.

Obwodnica będzie przebiegała przez grunty miejscowości Dąbrowa, Rogóźno Sabaudia, Łaszczówka, Łaszczówka Kolonia i Jeziernia. Będzie miała długość ok. 9,6 km i po jednym 3,5 metrowej szerokości pasie w każdym kierunku jazdy o parametrach drogi ekspresowej. Ma być wykonana w ten sposób, by docelowo można było ją poszerzyć do dwóch pasów jezdni.

(fot. GDDKiA)
2017-11-17 19:33:02