Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Płyn z dżdżownicy na raka płuc. Nowatorski preparat naukowców z Lublina

Naukowcy z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wspólnie opracowali preparat z płynu celomatycznego dżdżownicy Denrobaena veneta, który niszczy w badaniach in vitro komórki raka płuc A549 w 75-80%.

Urząd Patentowy RP wydał decyzję o udzieleniu patentu na wynalazek naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pt.: „Płyn celomatyczny dżdżownicy Dendrobaena veneta do zastosowania w leczeniu raka płuc”.

– Płyn po odpowiedniej obróbce termicznej wykazuje efektywne działanie uszkadzające w stosunku do komórek nowotworowych, a jednocześnie nie działa cytotoksycznie na prawidłowe nabłonkowe komórki oskrzeli oraz komórki fibroblastów skóry ludzkiej. Komórki nowotworowe wykazywały ograniczoną proliferację (zdolność namnażania komórek) oraz ginęły w wyniku programowanej śmierci komórek – apoptozy. Przy zastosowaniu wielu technik mikroskopowych oraz badań molekularnych potwierdzono cytotoksyczne działanie badanego preparatu na poziomie in vitro – informuje Aneta Adamska rzecznik prasowy UMCS.

Wstępnie został scharakteryzowany skład chemiczny badanego preparatu, a obecnie trwają dalsze prace nad określeniem struktury związków wchodzących w jego skład.

2017-10-03 14:52:05
(fot. pixabay.com)

13 komentarzy

  1. Oby ten wynalazek został w Polsce – mam nadzieję, że na patent międzynarodowy kasa się znajdzie…

  2. brawo, szybko patentować, bo zaraz ktoś wykradnie wyniki do zagranicznej firmy farmaceutycznej

  3. Ja już prewencyjnie zjadłem kilka dżdżownic, a ty? Smakują jak kurczak.

  4. I czego to Was tak kręci. In vitro jest zakazane.

  5. Dzisiaj nie jest 1 kwietnia,a i tak trudno uwierzyć.

  6. To że coś jest cytotoksyczne in vitro o niczym tak naprawdę nie świadczy, bo takich substancji jest bez liku. I to nawet jeżeli ten specyfik wykazuje dużą selektywność w niszczeniu określonych linii komórek rakowych, oszczędzając zdrowe. Zatem tytuł tego patentu jest zdecydowanie na wyrost. Gdyby artykuł o takim tytule ukazał się w Cell albo Nature, to byłaby to zupełnie inna para kaloszy. Ale skoro jest to tylko patent, to na razie nie ma się co ekscytować, ani tym bardziej robić chorym nadziei.

  7. Czyli, że jak sie chce uniknąć raka płuc, Boże broń, nie należy przerywać palenia fajurek, byle po paleniu zagryźć porcyjką surowych, albo poddanych obróbce termicznej dżdżownic?
    Kwestia tylko w uzbieraniu stosownej ilości, żeby nie przedawkować.
    Nallepiej poradzić się farmaceuty, albo lekarza – po odstaniu kilku miesięcy w kolejce.

  8. Ja pierd…le nawet tu są specjaliści co wiedzą lepiej niż naukowcy, ludzie opanujecie się. Takim osobom to nawet butów nie będzie czyścić a tu swoje dyrdymaly piszecie.To tak jak Ferdek Kiepski na wszystkim się znał, zenada.

    • specjalista z innej dziedziny

      Jest różnica pomiędzy tym jak jeden człowiek twierdzi, że zna się na wszystkim, a tym jak spośród tysięcy osób odwiedzających tą stronę znalazł się ktoś kto się akurat na tym zna.

      Poza tym, on nic specjalnie odkrywczego nie napisał i ma rację, że tytuł trochę clickbaitowy.
      Od badań in vitro do leku jeszcze lata miną, bo trzeba sprawdzić np na myszach.

Z kraju