Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Plastyka odstających uszu – co to za zabieg?

Plastyka odstających uszu jest obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów oferowanych przez chirurgię plastyczną. Według danych ISAPS ( Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej) jest to najczęściej wykonywany zabieg w przypadku pacjentów dziecięcych oraz jeden z najczęstszych, na jaki decydują się mężczyźni. Najczęstszym powodem, dla którego podejmowana jest decyzja o operacji są odstające uszy uznawane za najczęściej występujący defekt kosmetyczny w obrębie głowy i szyi. Defekt ten zwykle jest obustronny i częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców.

Zabieg plastyki odstających uszu nazywany jest również otoplastyką. Odstające uszy to problem, który występuje szacunkowo u około 5% społeczeństwa i w większości przypadków może zostać rozpoznany bezpośrednio po urodzeniu. Otoplastyki nie przeprowadza się jednak przed ukończeniem przez dziecko 6-7 roku życia. Jest to związane z trwającym do tego czasu procesem kształtowania się chrząstek, które to właśnie są odpowiedzialne w przeważającej mierze za wygląd i kształt małżowin usznych. Specjaliści zalecają, aby zabieg otoplastyki przeprowadzić u pacjentów pomiędzy 7 a 14 rokiem życia choć oczywiście może on być także wykonany u osób dorosłych. Ile to kosztuje sprawdzisz tutaj: www.tourmedica.pl/ceny/korekcja-odstajacych-uszu/

Na czym polega zabieg plastyki odstających uszu i kiedy warto go wykonać?

Uszy definiujemy jako odstające wtedy, gdy kąt odstawania małżowiny usznej od powierzchni czaszki jest większy niż 25 stopni lub wtedy, gdy odległość małżowiny ucha od powierzchni kości skroniowej jest większa niż 2 cm. Wskazaniem do wykonania zabiegu nie jest jednak samo stwierdzenie występowania odstających uszu – zabieg ten jest warty rozważenia, gdy defekt niekorzystnie wpływa na nasze życie, jest przyczyną kompleksów, zaniżenia poczucia własnej wartości czy szykanowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które mogą zostać głęboko zranione przez kąśliwe uwagi swoich rówieśników.

Zabieg plastyki odstających uszu zasadniczo polega na takim wymodelowaniu chrząstki tworzącej ucho, aby zniwelować odstawanie uszu. U młodzieży i dorosłych jest najczęściej wykonywany w znieczuleniu miejscowym, natomiast u młodszych dzieci preferowane jest znieczulenie ogólne. Zwykle czas trwania otoplastyki wynosi około 1,5-2 h choć w przypadku występowania większych deformacji w obrębie ucha zewnętrznego jest on nieco dłuższy. Chirurg plastyczny wykonuje nacięcie w tylnej części ucha, aby uzyskać dostęp do chrząstki. Na tym etapie rozpoczyna się proces modelowania chrząstki – zwykle jest ona w odpowiedni sposób nacinana lub usuwane są jej fragmenty. Następnie zakładane są szwy wchłanialne, których zadaniem jest podtrzymanie efektu przylegania uszu do skóry głowy. Cięcie wykonane przez chirurga w początkowym etapie zabiegu pozostaje niewidoczne i jest ono schowane  w fałdzie ucha z tyłu głowy. Szwy ulegają wchłonięciu w przeciągu 3 tygodni.

Jak przebiega okres rekonwalescencji po zabiegu plastyki uszu?

Pacjent po wykonaniu zabiegu jest wypisywany do domu. Choć otoplastyka jest zabiegiem niebolesnym, to przez pierwsze 3 dni od zabiegu może występować bolesność operowanego obszaru, lekkie zaczerwienie oraz obrzęk małżowin usznych. W celu jego minimalizowanie i ochrony delikatnych struktur ucha po operacji zakładany jest opatrunek, który należy nosić przez około tydzień. Przez kilka dni warto przebywać w domu i wypoczywać – okres rekonwalescencji trwa w tym przypadku około 10 dni i warto  w tym czasie chronić uszy nie tylko przed urazami, ale również przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych takich jak silny wiatr, intensywne słońce czy mróz . Specjaliści doradzają, aby przez okres 6 tygodni od zabiegu unikać wzmożonej aktywności fizycznej. Wskazana jest także rezygnacja z opalania się czy korzystania z solarium. Pełne efekty zabiegu są widoczne już po upływie 2-3 tygodni. Zabieg plastyki odstających uszu jest zabiegiem skutecznym i zazwyczaj nie wymaga ponownego jego wykonania. „Najlepsze wyniki uzyskujemy u pacjentów pomiędzy 7 a 9 rokiem życia, natomiast nie ma górnej granica wieku do wykonania takiego zabiegu” mówi dr n.med. Aldona Stachura.

materiał reklamowy

Komentarze wyłączone

Z kraju