Wtorek, 19 marca 202419/03/2024
690 680 960
690 680 960

Plaga pożarów traw powraca. W Łazorach ogień strawił siedem budynków

Już kilkadziesiąt razy w ciągu ostatnich dni, wyjeżdżali strażacy z naszego regionu do pożarów traw. W jednym przypadku ogień tak się rozprzestrzenił, że spłonęło siedem budynków, w tym jeden mieszkalny.

Choć większość z nas cieszy się z coraz bardziej słonecznej pogody za oknem i ocieplania a tym samych pierwszych oznak nadchodzącej wiosny. To są jednak osoby, dla których ten okres w roku jest jednym z najgorszych, gdyż najbardziej pracowitych. To strażacy, którzy już po kilkanaście razy dziennie wyjeżdżają do płonących traw i nieużytków. Tylko przez ostatnie dwa dni, strażacy z naszego województwa interweniowali kilkadziesiąt razy przy gaszeniu tego typu pożarów. Co najgorsze, w każdym przypadku są to podpalenia. Ogień podkładają zarówno dorośli jak i pozostawione bez opieki dzieci, które w ten sposób zapewniają sobie zabawę.

Od wczoraj do pożarów traw dochodzi w całym naszym regionie. W kilku z nich wiatr w gaszeniu musiało uczestniczyć po 2-3 zastępy strażaków. Jednak do największego pożaru doszło w Łazorach na granicy powiatu biłgorajskiego z województwem podkarpackim. Tam od płonących traw, dzięki silnym podmuchom wiatru, ogień zaczął się przenosić na znajdujące się w pobliżu budynki. Do gaszenia pożaru wzywano strażaków z dwóch województw. W kilkugodzinnej akcji brało udział aż 18 zastępów, czyli łącznie ponad 70 strażaków. Spłonęło tam siedem budynków.

Jednak tego typu działalność powoduje nie tylko zagrożenie, znaczne koszty interwencji strażaków lecz również olbrzymie straty dla środowiska. Wypalanie traw powoduje, że ziemia staje się jałowa, uszkodzona zostaje warstwa ochronna gleby, przez co znacznie się ona wysusza. Giną pożyteczne zwierzęta a także często chronione rośliny. Często ogień przenosi się na zabudowania powodując straty materialne a zdarzają się również przypadki, gdy w ogniu zostają ranni a nawet tracą życie osoby, które podłożyły ogień.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne),
2015-02-18 21:00:19

2 komentarze

  1. kiedy zaczną ścigać Aborygenów za wypalanie? i kto będzie zbierał kleszcze z trawiszcza niewypalonego?

  2. !!!!!!!proponuje strazy miejskiej zamontowac kamerke z czujnikeim ruchu przy torach kolejowych w poblizu dworca pkp lublin zadebie i lublin ponikwoda daje sobie reke uciac ze lada dzien bedzie akcja na polach przy torach !!!!!!! rok temu malo brakowalo a na ul .Trzesniowskiej poszedl by z dymem dom na skarpie

Z kraju