Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pijani kierowcy będą płacili za leczenie ofiar. Pomysł na plagę polskich dróg

Pijani kierowcy mają płacić za pogotowie ratunkowe, straż pożarną a także za leczenie osób poszkodowanych w wypadkach które spowodowali. Powstał projekt, który ma pomóc w walce z plagą pijanych na drogach.

Każdego dnia lubelscy policjanci zatrzymują na naszych drogach minimum kilkanaście osób, które prowadzą swoje pojazdy pod wpływem alkoholu. Tylko w ubiegłym tygodniu w ręce mundurowych wpadło 178 osób, jadących po pijanemu. Nikt nawet nie jest w stanie określić, ilu podobnym udało się przejechać bez konsekwencji. Jak ogromne stwarzają oni zagrożenie, informujemy co kilka dni, pokazując wypadki z ich udziałem. W większości przypadków to właśnie nietrzeźwi są sprawcami groźnych zdarzeń drogowych. Nawet liczne akcje mające na celu wyeliminowanie pijanych kierowców, pomimo że są nagłaśniane przez media, nie odstraszają przed siadaniem w takim stanie za kierownicę.

Wprowadzane co jakiś czas kolejne sankcje mające na celu ograniczenie tego zjawiska niewiele pomagają. Teraz powstał kolejny projekt, który finansowo uderzając w osoby, które bez oporów siadają za kierownicę po kilku głębszych, ma sprawić, ze przynajmniej część z nich poważnie powinna zastanowić się nad konsekwencjami tego czynu. Mianowicie Posłowie PSL zaproponowali, żeby pijani kierowcy pokrywali koszty leczenia ludzi poszkodowanych w spowodowanych przez nich wypadkach. Gdyby stworzony przez nich projekt udało się wprowadzić w życie, to konsekwencje swojej nieodpowiedzialności, odczuwali by oni nawet przez długie lata.

Wypadki z udziałem pijanych kierowców najczęściej są bardzo poważne w skutkach. Ofiary tego typu zdarzeń podlegają często długotrwałemu i kosztownemu leczeniu, które pokrywa NFZ, czyli my wszyscy. Często również zdarza się, że później dochodzi do tego długa rehabilitacja a nawet terapia psychologiczna. Sprawca wypadku doskonale zdaje sobie sprawę, że wsiadając za kierownicę po pijanemu stwarza zagrożenie na drodze, jednak ruszając przed siebie robi to z premedytacją więc powinien odpowiadać za wyrządzone przez siebie szkody. Firmy ubezpieczeniowe już od lat ściągają koszty powstałe na mieniu z takich osób, więc dlaczego tego ma nie robić NFZ. Dlaczego każdy z nas, ze swoich składek, ma płacić za ich nieodpowiedzialność – tłumaczą pomysłodawcy projektu.

Jak obliczono, nietrzeźwi kierowcy w ubiegłym roku byli sprawcami około 2 tys. wypadków, w których rannych zostało ponad 3 tys. osób. Dodatkowo do każdego zdarzenia musi przyjechać pogotowie ratunkowe czy straż pożarna a to także ogromne koszty, które można by przeznaczyć na lepszą opiekę medyczną tych, którzy naprawdę jej potrzebują.

(fot. lublin112)
2014-09-24 19:06:05

14 komentarzy

  1. po co wprowadzać”nowe’-przecież obecne prawo zezwala na obciążenie pijaka kosztami-dziwi tylko opieszałość sądów.A tak na marginesie-Jaka choroba jest w Polsce najcięższa?Odp.ALKOHOLIZM 3m-ce odwyku i renta

Z kraju