W piątek w regionie burze. Miejscami intensywne

DSC06723

Dzisiaj w regionie prognozowane są zjawiska burzowe, miejscami dosyć intensywne. Szczególnie groźna sytuacja pogodowa może wystąpić na Roztoczu.

 

W piątek wschodnia część kraju pozostawać ma jeszcze w cieplejszym i dużo bardziej niestabilnym powietrzu zwrotnikowym. Jednak swój wpływ coraz wyraźniej zacznie zaznaczać płytka zatoka niskiego ciśnienia związana z wielocentrycznym układem niskiego ciśnienia ulokowanym na północy kontynentu europejskiego.

Co więcej od północnego-zachodu na południowy-wschód kraju przemieszczać ma się front chłodny. Następować ma wymiana masy powietrza na polarnomorską ciepłą o nieco niższej temperaturze i zawartości wilgoci. Z tego powodu niewykluczone są w regionie zjawiska burzowe, lokalnie intensywne.

Warunki panujące w troposferze sprzyjać będą formowaniu się zarówno ośrodków burzowych o charakterze pulsacyjnym, jak i też superkomórek burzowych. Sugerowane jest przez modele powstawanie także burz multikomórkowych, a nawet większego systemu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału.

Szczególnie groźna sytuacja pogodowa jest spodziewana na Roztoczu, ale także na północ od tej krainy geograficznej. Burze superkomórkowe mogą przynieść na tamtym obszarze opady gradu o średnicy od 1 cm do nawet 4 cm, a miejscami niewykluczone są nawet 5 cm gradziny. Ryzyko jednak tak dużego gradu nie jest wysokie, ale nie da się całkowicie wykluczyć. Co więcej nawalne opady mogą powodować podtopienia, a wiatr szkody. Ryzyko trąby powietrznej związanej z mezocyklonem jest dosyć niskie.

Oprócz burz zawierających mezocyklon należy oczekiwać struktur wielokomórkowych, a nawet większego systemu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału. W przypadku powstania tego typu burzy szczególnie groźny może być wiatr powodujący dość rozległe zniszczenia wiatrowe. Burze możliwe są już nad regionem po godzinie 13, ale nie można wykluczyć, że zjawiska konwekcyjne pojawią się nad regionem dopiero około godziny 17-18.

Całkiem prawdopodobne jest utrzymanie się zjawisk burzowych po zachodzie słońca. Jednak stopniowo potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk będzie malał.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych, ale także ryzyko wystąpienia silnych burz zalecamy śledzić dane radarowe i informację z sieci detekcji wyładowań, które są dostępne pod adresem poniżej:

http://lubelscyfanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2017-08-04 07:29:40
(fot. lublin112.pl)