Partia Razem i lubelski KOD będą protestować przeciw ustawie o Sądzie Najwyższym

1280px-Warszawa_9471

W piątek w Lublinie o godzinie 18 planowany jest protest pod biurami Prawa i Sprawiedliwości przeciw ustawie o Sądzie Najwyższym. Swój udział zapowiedział lubelski okręg Partii Razem oraz KOD.

 

W piątek o godzinie 18, pod biurami Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Królewskiej w Lublinie odbędzie się protest przeciw ustawie o Sądzie Najwyższym. W sobotę natomiast m.in. Partia Razem organizuje protest w Warszawie, pod Pałacem Prezydenckim.

– Jesteśmy oburzeni projektem ustawy złożonym przez partię rządzącą – jest to faktyczna likwidacja Sądu Najwyższego, poprzez usunięcie ze stanowisk jego obecnego składu i zastąpienie go składem z politycznego nadania. Reforma ta godzi w niezależność sądownictwa, jedną z podstawowych wartości państwa prawa. Niezawisłość Sądu Najwyższego jest między innymi gwarancją wolnych wyborów, jako iż decyduje on o ważności głosowania. Rządzący postanowili nas tej gwarancji pozbawić, zadając przy tym jeszcze jeden cios już krwawiącej polskiej demokracji – informują członkowie Partii Razem.

Jak informują ugrupowania organizacji opozycyjnych niepokojącym punktem reformy jest plan powołania tzw. Izby Dyscyplinarnej, której członkowie jednoosobowo mieliby rozstrzygać sprawy dyscyplinarne innych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Lojalność tej grupy miałyby zapewniać nieprzyzwoicie wysokie wynagrodzenia, sięgające 25 tys. zł miesięcznie. Izba ta stałaby się narzędziem represji, mającym trzymać w ryzach wszystkich pracowników wymiaru sprawiedliwości.

– Nasza partia nie uważa co prawda, że polski system sądowniczy działa bez zarzutu, jednak zmiany wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość mogą jedynie pogorszyć ten stan. Tak głębokie reformy powinny być poddane szerokiej, ogólnopolskiej dyskusji, rządzący tymczasem próbują przepchnąć je kolanem przez kolejne szczeble prawodawstwa. Pomysły PiS na reformę wymiaru sprawiedliwości wydają się kompletnie oderwane od rzeczywistości – opieszałość sądów próbuje się zwalczać przez wymianę kadr, a brak zaufania do sędziów przez ich ręczne sterowanie. Przypomina to próbę gaszenia ogniska przez polewanie go benzyną. Mamy nadzieję, iż społeczny sprzeciw przekona rządzących do rezygnacji z upartyjnienia polskiego sądownictwa – czytamy w liście przesłanym do naszej redakcji.

Partia Razem wystosowała do Prezydenta RP list otwarty, w którym apeluje do głowy państwa o interwencję w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, którą do Sejmu wnieśli posłowie i posłanki Prawa i Sprawiedliwości.

– Nikomu w Polsce dziś nie może być obojętne, że wszystkie polskie sądy będą podporządkowane jednemu człowiekowi i posłuszne wobec rządu. To oznacza koniec niezawisłości sądów i trójpodziału władzy w Polsce. W każdej sprawie, w której stroną konfliktu będzie rząd, członek rządzącej partii, jego znajomy czy ktoś z jego rodziny, Polacy nie będą mieli szans na sprawiedliwy proces. To dotyczy każdego z nas. Dlatego wzywamy wszystkich lublinian do udziału w dzisiejszej demonstracji oraz w wielkiej akcji protestacyjnej w najbliższą niedzielę w Warszawie – wyjaśnia Adam Kalbarczyk z lubelskiego KOD-u.

2017-07-14 09:50:09
(fot. Darwinek CC BY-SA 3.0 Wikipedia- Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie)