Ostrzeżenie pogodowe: Nad zachodnią częścią regionu mogą pojawić się silne burze

MG_2556-1024x682

Od wczoraj znaczna część kraju znajduje się pod wpływem powietrza zwrotnikowego. Obecnie nad Polską przechodzi zorganizowany system konwekcyjny o charakterze liniowym z wbudowaną linią szkwału. Zachodnia część województwa lubelskiego może znaleźć się pod jego wpływem.

 

Już za kilka godzin nad zachodnią częścią województwa mogą pojawić się silne burze. Podczas przechodzenia zjawisk konwekcyjnych realne są porywy wiatru do 90 km/h, grad do 3 cm i deszcz prowadzący do podtopień. Po jego przejściu najprawdopodobniej na kilka godzin zrobi się spokojniej.

Modele numeryczne sugerują powstanie głownie superkomórek późnym popołudniem bądź wieczornej. Na ich trasie realne są opady gradu o średnicy od 2 cm do 4 cm, ale także porywy wiatru do 100 km/h i nawalne opady prowadzące do podtopień.

Istnieje marginalne ryzyko utworzenia się większych struktur konwekcyjnych, których głównym zagrożeniem byłby deszcz i wiatr. Najprawdopodobniej burze zaczną zanikać nad regionem w drugiej części nocy. Warto też dodać, że ich potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk w ciągu nocy będzie malał.

Bieżąca sytuacja burzowa pod adresem poniżej:
http://lubelscyfanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2017-08-10 07:26:25
(fot. lublin112.pl)