Ostrzeżenie o silnym wietrze. Możliwe opady śniegu

W ciągu najbliższych godzin czekają na silne wiatry. Pojawiło się ostrzeżenia, które prognozuje silny i porywisty wiatr z kierunków zachodnich, którego prędkość w porywach może osiągać 70-90 km/h.

Dość duża aktywność układu niżowego sprawi pojawienie się całkiem sporego gradientu barycznego na stosunkowo małym obszarze, który doprowadzi do wystąpienia silnych i bardzo silnych porywów wiatru. Największą działalnością wiatru narażone będą rejony północne naszego kraju, a w szczególności gminy nadmorskie, gdzie jego prędkość w porywach może osiągać i przekraczać nawet 95-108 km/h.

Im dalej w głąb kraju, tym prędkość wiatru będzie wyraźnie słabsza (55-65, lokalnie 70 km/h, przy czym najsłabiej powieje wzdłuż rejonów południowych.

W naszym regionie wystąpią silne porywy wiatru, który może osiągać 70-90 km/h. Przy takiej sile wiatru możliwe są skutki w postaci połamanych konarów drzew, zerwanych linii energetycznych oraz przerwy w dostawach energii elektrycznej i innych mediów.

W niedzielę, możliwe są również lokalnie opady śniegu i śniegu z deszczem. Pokrywa śnieżna jednak nie utrzyma się długo, ze względu na temperaturę, która będzie się utrzymywać na poziomie 2 stopni C.

Apelujemy o rozwagę za kierownicą, szczególnie w rejonie lasów oraz większych otwartych przestrzeni. Po opadach śniegu będzie ślisko.

2014-01-12 09:05:19
(fot. lublin112.pl, oprac. dzięki współpracy z serwisem łowcyburz.pl)