Opublikowano listę lekarzy, którzy podpisali klauzulę sumienia. W naszym regionie jest ich sześcioro

41

Członkowie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet przygotowali i opublikowali listę lekarzy, którzy jak twierdzą, zamiast leczyć pacjentów, zasłaniają się klauzulą sumienia. Nie brakuje lekarzy z naszego regionu.

 

Blisko sto nazwisk ginekologów znajduje się na liście, jaką przygotowali i opublikowali członkowie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Wśród nich są też lekarze z województwa lubelskiego. Na liście znajdziemy Wiesława Ślusarskiego z Biłgoraja, Krystynę Patejuk i Annę Tokarską z Janowa Lubelskiego, Jana Oleszczuka i Macieja Berczentewicza z Lublina oraz Krzysztofa Szubartowskiego z Poniatowej. Jak wyjaśniają autorzy listy, ma ona być sprzeciwem wobec wykonywania zawodu przez lekarzy, którzy ponad dobro pacjentek i pacjentów stawiają prywatne wierzenia religijne.

– Nie chodzi tylko o ministra zdrowia, który bezczelnie kłamie, że „pigułka po” jest środkiem wczesnoporonnym choć jest to środek antykoncepcyjny. Nie chodzi tylko o tych lekarzy, którzy bezczelnie kłamią, że wypisanie recepty na jakąkolwiek antykoncepcję jest „udzieleniem świadczenia leczniczego” i dlatego jest objęte tzw. klauzulą sumienia – wyjaśnia Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Członkowie Stowarzyszenia zachęcają jednocześnie, do wysyłania pism do Rzecznika Praw Pacjenta i do zatrudniających tych lekarzy pracodawców. Do tego do odwiedzania profili FB placówek zatrudniających lekarzy bez sumienia oraz serwisy prowadzące rankingi ocen lekarzy i pozostawiania tam swoich opinii na ten temat. Jak dodają, wszyscy mają prawo wiedzieć, kto wyznaje, zamiast leczyć.

– Chodzi o wszystkich lekarzy, którzy bezczelnie i jawnie mają w pogardzie prawa pacjentek i pacjentów oraz swoje obowiązki, bo ważniejsze dla nich jest prywatne widzimisię, nazywane szumnie i kłamliwie „katolickim sumieniem”. Tych, którzy podpisali „klauzulę sumienia”, bo zamiast przysięgi Hipokratesa wyznają zasadę wyższości religii nad życiem, zdrowiem, dobrem i prawami pacjentki lub pacjenta – dodaje Marta Lempart.

Pełna lista lekarzy – kliknij w grafikę poniżej.
44

(fot. tytułowe pixabay.com)
2017-04-20 23:38:59