Po opadach przyjdzie silny mróz, nawet do -16 °C

Po wczorajszej śnieżnej aurze dzisiaj należy spodziewać się znacznych spadków temperatury. W regionie termometry pokażą w nocy nawet -16 °C.

 

Od wczoraj dochodzi do rozwoju ośrodka wyżowego nad wschodnią częścią Oceanu Atlantyckiego, który swoim obszarem obejmuje Wyspy Kanaryjskie aż po Morze Norweskie oraz obszar obniżonego ciśnienia, ciągnący się w pasie od południowej Europy aż po Skandynawię. Po zachodniej stronie omawianego ośrodka rozpocznie się adwekcja chłodnej, arktycznej masy do kraju. Na początku chłód zaznaczy się we wschodniej części kraju i z biegiem czasu będzie rozprzestrzeniał się nad całe terytorium Polski.

Temperatura w nocy z soboty na niedzielę wyniesie od -15, -16 °C w Białej Podlaskiej, Włodawie i Chełmie oraz Łukowie. Od -12 do -14 °C w Lublinie, Lubartowie oraz Zamościu i Tomaszowie Lubelskim.

W niedzielę prognozowane są słabe opady śniegu w regionie. Temperatura wyniesie od -7 °C w Lublinie, Puławach a także Kraśniku, do -9, -10 °C we Włodawie, Zamościu oraz Tomaszowie Lubelskim. Równie chłodno ma być w rejonie Białej Podlaskiej i Włodawy, gdzie termometry w ciągu dnia pokażą od -8 do -10 °C.

Noc z niedzieli na poniedziałek w dalszym ciągu ze słabymi opadami śniegu, ale także temperaturą oscylującą na poziomie -7, -8 °C w Lublinie, Kraśniku a także Puławach. Dużo chłodniej będzie na terenie Niziny Południowo Podlaskiej (Białej Podlaskiej), gdzie termometry wskażą z niedzieli na poniedziałek aż -9, -10 °C. Mroźno będzie także we Włodawie i Chełmie, tam termometry mogą wskazać aż -10, -12 °C.

2016-01-16 12:16:08
(fot. lublin112.pl, prognoza oprac. przez serwis www.lubelscyfaniburz.pl)