Obrona Terytorialna rośnie w siłę. W niedzielę kolejnych 220 żołnierzy złoży przysięgę

59

W najbliższą niedzielę, 15 lipca, ponad 220 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złoży uroczystą przysięgę. Uroczystości odbędą się w Dęblinie i Radzyniu Podlaskim.

 

Obrona Terytorialna w województwie lubelskim liczy już ponad 2600 żołnierzy i wciąż rośnie w siłę. Teraz dołączy do nich kolejnych 220 żołnierzy – ochotników z naszego regionu. Już w najbliższą niedzielę, złożą oni uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, samorządu lokalnego, środowisk kombatanckich oraz rodziny żołnierzy.

Ceremonia w Radzyniu Podlaskim rozpocznie się o godz. 10.30 na placu Wolności. Msza Święta w intencji żołnierzy zostanie odprawiona dzień wcześniej, w sobotę, o godz. 18.00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Dokutowskiej 17 w Białej Podlaskiej. Przysięga w Dęblinie odbędzie się o godz. 14.00 na Placu Apelowym, na terenie jednostki wojskowej, przy ul. Saperów 5. Poprzedzi ją Msza Święta w intencji żołnierzy, która rozpocznie się o godz. 12.00, w Kościele pw. św. Piusa V, przy ul. 1 Maja 31.

W programie obu uroczystości przewidziana jest, m.in. defilada pododdziałów 2 LBOT oraz prezentacja sprzętu i pojazdów, które są na wyposażeniu lubelskiej brygady. Towarzyszące im spotkania z mieszkańcami będą dobrą okazją, aby przybliżyć misję i zadania WOT, a także zachęcić do wstąpienia w szeregi formacji. Przysięga to ukoronowanie intensywnego szkolenia podstawowego. Zaprzysiężeni w niedzielę Terytorialsi rozpoczną służbę w pięciu batalionach lekkiej piechoty, wchodzących w skład 2 LBOT.

Motto żołnierzy Obrony Terytorialnej brzmi – „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Słowa te oddają cele i zadania, dla których została powołana formacja. To właśnie stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością są siła i atutem żołnierzy OT.

(fot. nadesłane)
2018-07-13 16:43:49