Nowy dom. Jak dokonać wyboru?

Kupno mieszkania lub domu to jeden z ważniejszych kroków jakie podejmujemy w życiu. Decyzja o zakupie powinna być bardzo dobrze przemyślana, w końcu najprawdopodobniej spędzimy tam kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat naszego życia. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze nowego lokum?

Rynek pierwotny czy wtórny?

Jeśli kupujemy nieruchomość, którą chcemy przeznaczyć np.: na wynajem skorzystajmy z oferty rynku pierwotnego. Będziemy mieli większe pole do manewru jeśli chodzi o lokalizację takiego mieszkania. W miastach studenckich ważnym czynnikiem przy wyborze mieszkania do wynajęcia jest jego odległość od uczelni. Dzięki odpowiedniej lokalizacji mieszkanie będzie bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy mieszkanie kupujemy z myślą o tym, że chcemy się w nim zestarzeć. W takim wypadku lepiej przejrzeć oferty rynku pierwotnego. Nowe mieszkania i domy budowane są obecnie przy użyciu najnowszej dostępnej technologii, dzięki czemu mamy pewność, że nieruchomość przetrwa lata bez konieczności ciągłych remontów.

 

nowe domy

 

Lokalizacja, metraż i cena

To trzy podstawowe kryteria jakimi kieruje się potencjalny nabywca nowej nieruchomości. Każdy nabywca sam określa, które kryterium jest dla niego najważniejsze. W przypadku lokalizacji musimy brać pod uwagę czas i komfort dojazdu do naszego miejsca pracy, szkoły i przedszkola (jeśli posiadamy dzieci), a także dostępność przychodni, sklepów i punktów usługowych. Jeśli zależy nam na kupnie domu możemy wybierać pośród przedmieść i terenów podmiejskich. Nowo powstałe osiedla charakteryzują się spójnością architektoniczną i wyposażone są w miejsca parkingowe, place zabaw dla dzieci oraz inne obiekty małej architektury.

W przypadku ceny, musimy brać pod uwagę czy idzie ona w parze z jakością. Musimy mieć świadomość, że za wysoką ceną powinna stać wysoka jakość. Nie powinniśmy godzić się na półśrodki. W prospekcie informacyjnym, który możemy uzyskać od dewelopera, powinno być wyszczególnione jakich materiałów i jakich technologii użyto do budowy naszej nowej nieruchomości.

Wybór metrażu jest sprawą indywidualną. W zależności od tego jakimi środkami dysponujemy możemy wybierać między ciekawie zaaranżowanymi kawalerkami, poprzez dwu i trzy pokojowe funkcjonalne mieszkania, aż do designerskich apartamentów i przestronnych domów jednorodzinnych.

Dobrze jest spisać na kartce wszystko to czego oczekujemy od nowego mieszkania. Odpowiedzieć sobie na pytania: czy wolimy mieszkać w centrum czy na przedmieściach? Na którym piętrze? Chcemy mieć balkon, taras czy ogródek? Szukamy mieszkania dla singla czy domu dla rodziny? To tylko kilka pytań, które pomogą nam określić, czego naprawdę potrzebujemy. A gdy już będziemy mieli gotową listę możemy rozpocząć poszukiwania.