Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe linie produkcyjne w wytwórni octu i musztardy w Parczewie. Wstęgę przecinali ministrowie Polski i Słowenii

W Wytwórni Octu i Musztardy w Parczewie uruchomiona została m.in. nowa linia do rozlewania oraz pakowania ketchupu i musztardy. W uroczystości wzięli udział m.in. minister rolnictwa oraz wicepremiera Słowenii.

W poniedziałek w Wytwórni Octu i Musztardy w Parczewie odbyło się uroczyste uruchomienie automatycznej linii do rozlewania oraz pakowania ketchupu i musztardy, a także nowego acetatora, czyli zbiornika do produkcji octu. Wśród gości byli m.in. wicepremier, minister rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej Republiki Słowenii Dejan Židan oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, a także wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. Na wydarzeniu nie zabrakło reprezentantów władz lokalnych, parlamentarzystów związanych z Parczewem oraz pracowników przedsiębiorstwa.

Obaj ministrowie podkreślali dobre relacje pomiędzy ich krajami. Krzysztof Jurgiel zaznaczył, że Polska jest producentem wysokiej jakości żywności, a Lubelszczyzna jako centrum rolno – produkcyjne i ośrodek przetwórstwa, dzięki dalszemu rozwojowi, jest w stanie produkować wyroby najwyższej jakości, które są kluczem do pozyskania dużej liczby zadowolonych konsumentów.

– Współpraca między Polską a Słowenią jest bardzo aktywna i w ramach Grupy Wyszehradzkiej, powiększonej o Słowenię, przyjmujemy wspólne stanowiska w zakresie polityki rolnej czy też w zakresie kryzysu na rynku rolnym tak, aby przedstawiać wspólne stanowisko i osiągać lepsze wyniki jeśli chodzi o Radę Ministrów Unii Europejskiej – powiedział minister Jurgiel.

Wytwórnia Octu i Musztardy w Parczewie istnieje od 1969 roku i cały czas jej produkty są cenione przez konsumentów. Od początku firma skupia się na produkcji octu i musztardy, a od 1998 roku także ketchupu. W 2010 roku 94 proc. udziałów zakładu kupiła słoweńska spółka Apis-Vita. Pozostałe udziały należą do pracowników firmy. Wtedy parczewskie wyroby, które wcześniej dostępne były głównie na rynkach lokalnych, zaczęto eksportować m. in. do Serbii, Chorwacji i na Słowenię. Obecnie produkuje się tu rocznie 12 mln litrów octu, 500 tys. butelek keczupu, oraz 3 mln słoików musztardy.

Wytwórnia Octu i Musztardy w Parczewie dzięki ciągłemu rozwojowi stała się jednym ze znaczących na polskim rynku producentów dodatków do żywności. Wysokiej jakości produkty wytwarzane są z naturalnych surowców pochodzących z gospodarstw na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Dzięki niezmiennym od prawie 50 lat recepturom, były wielokrotnie nagradzane w konkursach i plebiscytach.

Wartość nowej inwestycji to prawie 6,5 mln zł, z czego prawie 2 mln zł firma otrzymała z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Dzięki rozbudowie zakładu firma zamierza niebawem poszerzyć asortyment o koncentrat pomidorowy w słoiczkach.

66

(fot. UW)
2017-10-24 22:23:39

19 komentarzy

  1. Do toja. Pane Hawranek, to se ne vrati. Pamiętam czas, gdzie peło wysłało gościa z Lubartowa, który miał zadanie likwidacji tej firmy. Pracownicy w podziękowaniu wywieźli urzędnika K…na taczce, i tak powinno być w każdej likwidowanej firmie. Dziś produkty z Parczewa maja swoją renomę i nie powinni obawiać konkurencji. Wiadomo, ceny wyższe, ale co staniało w ostatnich latach?? Lokomotywy i statki.
    Jedzmy produkty z Parczewa, ich wyroby widziałem w różnych krańcach Polski.Pozdrawiam

Z kraju