Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe inwestycje i nowe miejsca pracy w 2015 roku w lubelskiej strefie ekonomicznej

W nadchodzącym 2015 roku lubelską strefę ekonomiczną zasilą nowi inwestorzy. Wraz z nimi powstaną nowe miejsca pracy.

Obecnie na terenie lubelskiej strefy ekonomicznej działa 28 inwestorów. W nadchodzącym 2015 roku strefę zasilą kolejne inwestycje związane z budową i rozbudową istniejących obiektów. Większość z inwestorów korzysta z ulg podatkowych i jest to jeden z czynników zachęcających do inwestowania w Lublinie. Szacuje się, że w nadchodzącym roku strefa będzie potrzebowała niemal 400 nowych pracowników.

Jedną z inwestycji w strefie ekonomicznej będzie budowa fabryki słodyczy Pszczółka. Jej budowa wraz z obiektami magazynowymi i biurowymi ruszy na przełomie maja/czerwca 2015 roku. Zakład ma być gotowy w połowie 2016 roku. W pierwszym roku działalności spółka zatrudni w nowoczesnej fabryce słodyczy w Lublinie minimum 70 nowych pracowników. Docelowo zatrudnienie ma wzrosnąć o kilkaset osób.

– Chcemy być wiodącym, polskim producentem słodyczy najwyższej jakości, w tym wyrobów czekoladowych. Cieszymy się, że potężna, nowoczesna fabryka czekolady i innych wyrobów cukierniczych powstaje właśnie w Lublinie. Nasze wyroby, którymi będziemy budować markę „Lubelskie słodycze”, mają szansę podbić Polskę i świat – deklaruje Marek Spuz vel Szpos, Prezes Fabryki Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o.

Do grudnia 2015 r. w strefie ma zostać uruchomiona fabryki PZ Cormay S.A. W centrum produkcyjnym Cormay zatrudnionych będzie łącznie 120 osób, w tym powstanie co najmniej 20 nowych miejsc pracy. Budowa centrum produkcyjnego jest jednym z istotnych elementów strategii Grupy Cormay. W nowej fabryce spółka uruchomi seryjną produkcję wysokiej klasy aparatów diagnostycznych oraz związanego z nimi wyposażenia.

Z kolei spółka Asquini Polska zajmująca się produkcją części dla przemysłu lotniczego i kosmicznego w strefie ekonomicznej zapewni pracę dla 40 osób. Docelowo nowych miejsc pracy ma być 100.

Kolejnymi inwestorem, z którym pojawią się nowe miejsca pracy w strefie będzie firma MLP. Na terenie nowego parku logistycznego MLP Lublin powstał kompleks obiektów magazynowo-produkcyjno-biurowych wraz z infrastrukturą techniczną, wspólnymi powierzchniami i układem komunikacyjnym. Docelowa powierzchnia przeznaczona na wynajem wyniesie ok. 55 tys. mkw. MPL jest wiodącym developerem na rynku polskim powierzchni magazynowych. MLP Lublin to po MLP Pruszków I, MLP Pruszków II, MLP Tychy, MLP Poznań i MLP Bieruń, szósty kompleks magazynowy.

Część powierzchni MLP Lublin została już wynajęta przez ABM Greiffenberger Polska. Firma będąca światowym liderem w dziedzinie rozwiązań napędowych, chce stworzyć w sumie 120 nowych miejsc pracy w Lublinie.

Oprócz tego w 2015 roku w strefie ekonomicznej planowane są inwestycje takich firm jak: Medi-Sept, GT-85 (ok. 25 miejsc pracy) i Aliplast (ok. 70 miejsc pracy).

Do Lublina powróciła również firma Ball Packaging Europe i od 2015 r. planuje zatrudnić docelowo 200 osób.

Obecnie w strefie pracuje ponad 1,5 tys. osób. Około 30% powierzchni strefy jest jeszcze wolna na inwestycje.

_______________

24 września 2007 r. została oficjalnie utworzona Podstrefa LUBLIN Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec. Podstrefa obejmowała wówczas 70 ha terenów typu „greenfield” zlokalizowanych w południowo-wschodniej części miasta (w pobliżu planowanej obwodnicy miasta i lotniska oraz węzła komunikacyjnego trasy ekspresowej S17 ).

W czerwcu 2009 r. Podstrefa LUBLIN została poszerzona o 10 ha gruntów prywatnych, położonych w części poprzemysłowej miasta (tereny po byłych zakładach Daewoo).

15 marca 2010 r. Rozporządzeniem Rady Ministrów Podstrefa została poszerzona o kolejne 37 ha gruntów zlokalizowanych wzdłuż ul. Rataja w bezpośrednim sąsiedztwie dotychczasowych terenów inwestycyjnych przy ul. Vetterów.

Obecnie teren strefy leży w bardzo dobrej lokalizacji przy obwodnicy miasta w obrębie dróg szybkiego ruchu.

2014-12-30 12:48:11
(fot. UM Lublin)

19 komentarzy

  1. Tylko wypada przytaknąć temu co mówił przedmówca. Aby zarobić dobre pieniądze potrzebna kasa, której jednak na rynku brakuje, zdecydowanie brakuje. Trudno zatem oczekiwać, aby jakoś szybko ta sytuacja miała się zmienić. A sam JARTOM atrakcyjnych hal ma przecież znacznie więcej.

  2. Panowie – te hale wymagają wyłożenia sporej kasy, której na rynku nie ma. JARTOM coś takiego posiada od dosyć dawna – hale w SSE. Trudno przewidzieć co będzie się działo dalej, ale pod względem inwestycyjnym, można teraz nieźle zdziałać.

  3. SSE jeszcze ładnych kilka lat będzie opłacalne. Generalnie JARTOM takich hal na sprzedaż nie miał od lat, ale też brakuje inwestora. Trudno zatem przewidzieć, jak to dalej będzie wyglądało.

Z kraju