Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy i pieszego na al. Witosa

Od naszego Czytelnika otrzymaliśmy w tym tygodniu nagranie dosyć niebezpiecznej sytuacji drogowej z udziałem pieszego i autobusu na al. Witosa, w rejonie owianego złą sławą przejścia dla pieszych. I jeden i drugi uczestnik ruchu drogowego zachował się w sposób nieodpowiedzialny.

Do opisywanej sytuacji, którą zarejestrował nasz Czytelnik Rafał, doszło w rejonie przejścia dla pieszych na al. Witosa. Przypomnijmy, że na przejściu tym miało miejsce kilka tragicznych wypadków.

Nasz Czytelnik jechał w kierunku Lublina, kiedy do przejścia zaczęła zbliżać się grupa pieszych. Postanowił zwolnić, widząc że idący z przodu mężczyzna ma założone słuchawki, i nie spogląda nawet, czy coś nadjeżdża z prawej strony.

W momencie kiedy pan Rafał zaczął zwalniać przed przejściem, na lewym pasie pojawił się autobus, którego kierowca z dużą prędkością przejechał obok młodego mężczyzny wkraczającego na pasy. Co ciekawe, ów pieszy przechodząc przez przejście, niewiele interesował się tym, co dzieje się dookoła niego, zaś kierowca autobusu przemknął przez przejście nie zwracając uwagi na to, że kierowca pojazdu osobowego zaczął się zatrzymywać na pasie obok przed przejściem.

Przypominamy, że art. 13 Prawa o ruchu drogowym nakłada na pieszych obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez przejście dla pieszych. W takich sytuacjach pieszy jest obowiązany m.in. do oceny prędkości nadjeżdżających pojazdów; zachowaniu ostrożności przy niesprzyjających warunkach oraz ograniczonego zaufania dla innych uczestników ruchu.

Będąc na przejściu pieszy korzysta z pierwszeństwa zgodnie z przepisem art. 13. 1., który mówi m.in., że pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Oznacza to również obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez kierowców. Przejawia się to w zakazie wyprzedzania na przejściu dla pieszych oraz w zakazie omijania pojazdu, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

2017-08-05_170458

2017-08-05_170441

2017-08-05_170425

2017-08-05_170413

2017-08-05 17:20:03
(fot. kadr z materiału wideo – nadesłane przez Katarzyna&Rafał)

50 komentarzy

  1. Tak jak kierowca nie może rozmawiać przez telefon prowadząc samochód, tak i pieszy na przejściu powinni być objęci zakazem rozmawiania przez telefon komórkowy, że o idiotyzmie ze słuchawkami nie wspomnę.

    • „kierowca nie może rozmawiać przez telefon prowadząc samochód”
      Kuba chyba ma konkurencję 🙂
      Powiedz mi ekspertko od kiedy kierowca nie może rozmawiać przez telefon prowadząc samochód?
      Tylko powołaj się na jakiś konkretny przepis i artykuł.

    • Aaron Fleischman

      @Elza, używanie telefonu podczas jazdy (bo to o to chodzi, a nie o samą „rozmowę telefoniczną”) jest zabronione, bo kierowca musi w tym celu odrywać ręce od kierownicy, to w oczywisty sposób utrudnia prowadzenie samochodu i stwarza zagrożenie. Korzystanie z telefonu komórkowego przez pieszego nie utrudnia mu chodzenia.

      A tak w ogóle, to piesi powinni mieć zakaz wychodzenia z domów :)))

  2. Kierujący ma również obowiązek zmniejszyć prędkość. O tym jest mowa w PoRD. W przypadku zdarzenia byłaby współwina obu i naprawa busa z własnych środków.

Z kraju