Niebezpieczna pogoda w regionie. W piątek prognozowane groźne burze

DSC_5193

W piątek w regionie prognozowane są gwałtowne burze. Zjawiskom konwekcyjnym będą towarzyszyły obfite opady deszczu oraz silne porywy wiatru.

 

Od dłuższego czasu prognozy wskazują, że dzisiaj na obszarze województwa lubelskiego wystąpią groźne burze. Podstawowym ich zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień, silne porywy wiatru, miejscami powodujące szkody i w mniejszym stopniu opady gradu. Co więcej podczas zjawisk burzowych wystąpi dużo wyładowań atmosferycznych. Prędkość wiatru w czasie burz miejscami osiągnie 70 km/h – 100 km/h.

Najprawdopodobniej inicjacja głębokiej, wilgotnej konwekcji rozpocznie się około godzinie 13. Intensyfikacja burz nastąpi po południu.

Przepływ mas powietrza odbywać ma się z południowego-zachodu na północny-wschód. Równolegle do nasuwającego się od zachodu chłodnego frontu atmosferycznego. W początkowej fazie burze przyjmą formę pojedynczych komórek burzowych, mając jednak na uwadze spodziewaną linie zbieżności przed czołem frontu, spodziewamy się rozwoju licznych ośrodków burzowych przemieszczających się jedna za drugą.

Szczególnie groźne burze mogą pojawić się w całej zachodniej części województwa. Tutaj modele prognozują powstanie rozległej strefy konwekcyjnej. Nie oznacza to jednak, że tylko tu może być niebezpiecznie.

Najprawdopodobniej gwałtowne burze obejmą swoim zasięgiem oddziaływania także centralną i południową oraz północną część województwa lubelskiego. Zwłaszcza w drugiej części dnia. Najsilniejsze burze zdolne będą do generowania opadów gradu o średnicy od 1 cm do 4 cm.

Najprawdopodobniej najpóźniej burze wystąpią we wschodniej części województwa lubelskiego.

Po piątkowym załamaniu pogody weekend przyniesie duże ochłodzenie. Dziś będzie jeszcze upalnie od 29°C do 32°C. Natomiast już w sobotę zobaczymy na termometrach od 20°C do 23°C. Nastąpi wymiana masy powietrza na chłodniejszą polarno-morską. Lokalnie występować mają opady deszczu. W niedzielę najprawdopodobniej nieco cieplej od 22°C do 25°C. Nie powinno padać. W przyszłym tygodniu powrócą upały.

ZE WZGLĘDU NA DYNAMICZNĄ I GROŹNĄ SYTUACJĘ ZALECAMY OBSERWOWAĆ BIEŻĄCE DANE RADAROWE, DETEKTORY WYŁADOWAŃ I ZDJĘCIA SATELITARNE

http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2018-08-10 07:27:32
(fot. Fani Pogody)