Nawałnice nad Polską: Cztery osoby nie żyją, kilkadziesiąt rannych. Sprawdź prognozę na sobotę

20793334_1397005023670244_1261234052_n

Państwowa Straż Pożarna podsumowała skutki nawałnic przechodzących nad Polską. Cztery osoby nie żyją, 28 zostało rannych. Około pół miliona odbiorców nie ma prądu.

 

Podczas nawałnic, które przeszył nad Polska ostatniej doby śmierć poniosły cztery osoby. Dwie z nich to uczestnicy obozu harcerskiego w Suszku na Pomorzu. Dwie kolejne to mieszkańcy dwóch innych miejscowości tego regionu. Wszystkie zginęły w wyniku przewrócenia się drzew. Oprócz tego podczas nawałnic obrażenia odniosło 28 osób. Około pół miliona odbiorców jest bez prądu.

Prognoza dla regionu

Dzisiaj jedynie nad wschodnią częścią kraju znajdować ma się powietrze zwrotnikowe. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać będzie się front chłodny związany z ośrodkiem niskiego ciśnienia znad Szwecji. Oczekiwany jest rozwój gwałtownych burz nad regionem, które mogą powodować szkody. Za frontem napłynie o kilka stopni chłodniejsze powietrze polarnomorskie znad Morza Północnego i zacznie rozbudowywać się klin wyżowy przynoszący stabilizacje pogody.

Przepływ mas powietrza może przyczynić się do powstania komórek łączących się w wydłużone multikomórki. Niewykluczone jest powstanie kilku silnych superkomórek, których głównym zagrożeniem będą nawalne opady mogące powodować zalania, ale także gwałtowne porywy wiatru, a możliwe jest nawet uformowanie się mezocyklonicznego tornada. Ryzyko jednak jego nie jest wysokie.

Warunki panujące w troposferze mogą spowodować uformowanie się nawet większego systemu z wbudowaną linią szkwału powodującego podtopienia i zniszczenia wiatrowe. Charakteryzować może się wzmożoną aktywnością elektryczną.

Inicjacji konwekcji należy spodziewać się około godziny 12, ale szczególnie duża intensywność spodziewana jest w godzinach popołudniowych. Ośrodki burzowe mają poruszać się na ogół z południa na północ regionu, chociaż niewykluczone, że także z południowego-wschodu na północny-zachód. W przypadku burz superkomórkowych trajektoria może być nieco inna.

Największa ich ich intensywność jest spodziewana na południu i wschodzie woj. lubelskiego. Zjawiska burzowe powinny ustać w godzinach późno wieczornych bądź w pierwszej części nocy.

ZE WZGLĘDU NA DUŻĄ LOKALNOŚĆ ZJAWISK BURZOWYCH ZALECAMY ŚLEDZIĆ AKTUALNE DANE RADAROWE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ, KTÓRE SĄ DOSTĘPNE POD ADRESEM PONIŻEJ:
http://lubelscyfanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2017-08-12 09:14:55
(fot. LFP)