Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

W naszym regionie przybędzie kolejne miasto. Tego chcieli mieszkańcy

Od przyszłego roku w województwie lubelskim będzie o jedno miasto więcej. Chciała tego zdecydowana większość mieszkańców. Zmiana ta pozwoli na rozwój jak też uzyskiwanie dodatkowych środków finansowych.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2016 roku w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, jak też nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy, od 1 stycznia 2017 roku Rejowiec ponownie stanie się miastem. Starania o przywrócenie praw miejskich rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku. Władze gminy postanowiły poddać projekt konsultacjom społecznym, aby dowiedzieć się, jak pomysł przyjmują mieszkańcy. Wyniki pokazały jasno, że zdecydowana większość powiedziała tak. Na 5410 uprawnionych do głosowania wzięło w nim udział 3755 osób, czyli 69,41 proc. Aż 89,8 proc. osób opowiedziało się za nadaniem Rejowcowi statusu miasta.

Oznacza to, że od przyszłego roku do grona 46 miast w naszym województwie dołączy kolejne. Dzięki temu władze Rejowca liczą na dalszy rozwój a także pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych m.in. na inwestycje. Warto pamiętać, że w przeszłości Rejowiec był już miastem. W 1547 roku król Zygmunt I Stary nadał przywilej lokacyjny i prawo używania nazwy Rejowiec. Jednak 12 stycznia 1870 roku w ramach represji caratu po upadku powstania styczniowego prawa miejskie zostały utracone.

Rejowiec będzie kolejną miejscowością z naszego regionu, której przywrócono prawa miejskie. Od 1 stycznia b.r. zgodnie z decyzją Ministra Administracji i Cyfryzacji, wydanej na podstawie wniosków od rad gmin, przybyły w naszym województwie trzy miasta. Jest to Urzędów w powiecie kraśnickim, Lubycza Królewska w powiecie tomaszowskim oraz Siedliszcze w powiecie chełmskim. Wszystkie z nich posiadały już w przeszłości prawa miejskie, jednak w wyniku różnych zawirowań historycznych je utraciły.

(fot. UG)
2016-08-12 09:16:52

Jeden komentarz

  1. Oczywiście że będzie rozwój kosztem mieszkańców , wzrosną podatki od gruntu czynsze mieszkaniowe i opłaty targowe, na początek a potem sfora urzędników.
    Gratulacje.

Z kraju