Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Najbliższa niedziela z zakazem handlu. Sprawdź kiedy nie zrobisz zakupów

Najbliższa niedziela (11 marca) to pierwszy dzień obowiązywania nowej ustawy ograniczającej handel w niedziele. W opinii Polskiej Rady Centrów Handlowych najbliższe miesiące będą okresem chaosu komunikacyjnego oraz sprawdzianem dla branży.

11 marca br. wchodzi w życie nowa ustawa. Zgodnie z prawem niektóre centra usługowo-handlowe pozostaną jednak otwarte ze względu na funkcjonujące w nich lokale prowadzące działalność np. w formie restauracji, barów, kin, placów zabaw, siłowni czy przychodni lekarskich. Takich usług zakaz nie dotyczy. Zanim klienci i handlowcy oswoją się z zakazem handlu w niedzielę, może minąć trochę czasu.

– W 2018 roku niedziel z zakazem handlu będzie łącznie 20. W takich miesiącach, jak lipiec i wrzesień, nie zrobimy zakupów w aż trzy niedziele w miesiącu, a w kwietniu – nawet w cztery, ze względu na przypadające w niedzielę święto. Najbliższe miesiące zapowiadają się na trudny i pełen wyzwań okres dla branży, kiedy testowane będą przez jej przedstawicieli różne rozwiązania, a także sprawdzana ich efektywność i skutki zakazu. Niestety nową ustawę cechuje tak wysoki stopień niedookreśloności i wewnętrznych sprzeczności o charakterze legislacyjnym i merytorycznym, że zarówno wdrożenie zaproponowanych w niej rozwiązań, jak i ich praktyczne wyegzekwowanie może wiązać się z szeregiem problemów, które już dzisiaj obserwujemy. Zarządcy centrów handlowych podejmują decyzje, uzależniając je od warunków, w których działa konkretny obiekt. Niektóre centra handlowe pozostają otwarte, by zapewnić klientom dostęp do usług, niektóre wydłużają godziny handlu w pozostałe dni. To zamieszanie trochę potrwa, zanim ustawodawca nie sprecyzuje przepisów – uważa Radosław Knap, Dyrektor Generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Zdaniem przedstawicieli PRCH, największej organizacji w Polsce skupiającej firmy związane z branżą centrów handlowych, wysokie jest również ryzyko frustracji klientów w związku z koniecznością zmiany nawyków zakupowych, dodatkowo spotęgowane chaosem informacyjnym.

Informowanie o terminach zamknięcia sklepu może zmniejszyć dyskomfort związany z nową sytuacją.

– Zachęcamy przedstawicieli branży, aby z wyprzedzeniem i w sposób widoczny, powołując się na ustawę, uprzedzali odwiedzających, kiedy ich sklep lub centrum handlowe będzie nieczynne w związku z wprowadzeniem nowego prawa. W ten sposób handlowcy mogą oszczędzić klientom negatywnych doświadczeń i pomóc im przystosować się do zaistniałych warunków. To ważne, by Polacy nie czuli się zdezorientowani nowymi przepisami i mieli wiedzę na temat przyczyn zamknięcia danego obiektu – mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny PRCH.

Polska Rada Centrów Handlowych aktywnie uczestniczyła w dyskusjach na temat wprowadzenia ustawy i przedstawiała argumenty dotyczące jej niekorzystnych skutków społeczno-ekonomicznych dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników oraz konsumentów. Prowadziła również akcję „TAK dla otwartych niedziel”, której celem było prowadzenie dialogu z decydentami na temat skutków ustawy. Wskazywała błędy i sprzeczności legislacyjne oraz merytoryczne, a ostatecznie wnioskowała o jej odrzucenie przez Parlament i Prezydenta.

Wspólnie z innymi organizacjami związanymi z branżą handlowo-usługową proponowała również alternatywne rozwiązanie, które spełniałoby postulaty Związków Zawodowych, czyli zagwarantowanie pracownikom handlu obowiązkowych dwóch wolnych niedziel w miesiącu, dzięki nowelizacji Kodeksu Pracy.

PRCH_kalendarz_pion

2018-03-07 14:50:33
(fot. pixabay.com i PRCH)

68 komentarzy

  1. Większość to jakieś dzieciaki komentarze piszą nie znając nawet ustawy. Zakaz dotyczy sklepów wielkopowierzchniowych. Sklepiki będą otwarte jeśli właściciel stanie za ladą. Podstawowe produkty kupicie,bez napychania kieszeni zachodnim właścicielom i kosztem czasu, który matki i ojcowie mogli by poświęcić swoimi dzieciom.

  2. żarcie jest tak zakonserwowane chemią że można zakupy robić raz w tygodniu. Jestem za zamkniętymi sklepami w niedzielę

  3. !!!!!!!!!!!!!!!!

    Germanizacja, rusyfikacja a teraz unizacja. I to ostatnie cholerstwo zrobiło społeczeństwu polskiemu największe pranie mózgu

  4. Zróbcie wreszcie remont balladyny a nie tam handlu bedziecie zakazywać !

    • Nie zrobią harry, skarb państwa będzie za dużo kosztowała ta decyzja, na remont balladyny już nie będzie hajsu.

  5. Kto cos wie czy gielda na elizowce bedzie tez zamknieta?

    • Dobre pytanie, bo kiedy rolnik teraz będzie sprzedawał jak na tygodniu pole obrabia, a w weekend ludzie mają czas kupić jego zbiory. To samo pytanie co do komisów samochodowych.

  6. Do kościoła będą tłumnie chodzić

Z kraju