Nadchodzi rewolucja w poruszaniu się po lubelskich ulicach

Zielona fala na światłach, tablice informujące o czasie przejazdu czy też zablokowanej ulicy, regulacja cyklu świateł w celu zmniejszenia korków – To wszystko ma powstać w Lublinie do końca roku. Kierowcom ma to znacząco ułatwić życie.

 

Dzisiaj w Lublinie podpisano umowę na budowę Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w mieście. Objęte nim zostanie 60, czyli ponad połowa skrzyżowań wyposażonych w sygnalizację świetlną. Z kolei ponad 20 najstarszych sygnalizacji zostanie kompletnie zmodernizowanych. Żeby mogły zostać włączone do systemu, konieczna jest wymiana urządzeń sterujących jak i całego osprzętu, łącznie ze słupkami, masztami i wysięgnikami. Gdy zostanie to wykonane, wszystkie sygnalizacje zostaną połączone ze sobą siecią światłowodową i skoordynowane. Nad prawidłowym działaniem całego systemu będzie czuwać Centrum Sterowania Ruchem. Zostanie ono zlokalizowane w śródmieściu Lublina, razem z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego i Miejskim Centrum Monitoringu.

System Zarządzania Ruchem szczególnie ma wspierać komunikację miejską. W przypadku wykrycia autobusu lub trolejbusu, który ma opóźnienie co do rozkładu jazdy, system samodzielnie, lub zarządzająca nim osoba, wydłuży cykl zielonego światła, tak by pojazd nie musiał stać na czerwonym świetle a dzięki temu pomoże mu to zmniejszyć opóźnienie. Z kolei gdy na danej ulicy dojdzie do wypadku, w wyniku którego będą problemy z przejazdem, kierowcom zostaną zasugerowane trasy którymi można objechać zdarzenie, tak żeby nie stać w korkach. Również gdy na danym skrzyżowaniu utworzy się zator, zarządzający ruchem będzie mógł dowolnie wydłużyć lub skrócić cykle świateł, tak by przywrócić płynny przejazd.

Elementem systemu będą tablice świetlne, które pojawią się w wielu punktach miasta. Za ich pomocą, kierowcy będą informowani np. o czasie potrzebnym na pokonanie danego odcinka drogi, kolizjach, czy alternatywnych drogach dojazdu. Powstanie także strona internetowa z informacjami o aktualnych warunkach panujących na miejskich ulicach.

Wykonawcą Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem jest warszawska spółka Qumak S.A.. Za wykonanie wszystkich prac otrzyma ona kwotę 27,921 mln zł.

(fot. lublin112)
2015-03-10 19:12:00