Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na polskich drogach będzie więcej fotoradarów i urządzeń do odcinkowych pomiarów prędkości

Na polskich drogach pojawi się więcej urządzeń rejestrujących drogowe wykroczenia. Nowy projekt Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego służyć ma zwiększeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a system ma objąć swoim zasięgiem wszystkie kategorie dróg publicznych.

Nadal nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Tylko w ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 2831 osób. Daje to Polsce niechlubne miejsce w europejskich statystykach, jako czwartego od końca kraju z największą ilością zabitych osób na milion mieszkańców. Roczne koszty społeczne wypadków drogowych sięgają blisko 50 miliardów złotych.

Około 2000 wniosków od społeczności lokalnych wpłynęło już do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD w sprawie instalacji urządzeń rejestrujących, które poprawiają bezpieczeństwo na drogach.

W chwili obecnej na polskich drogach znajduje się 431 fotoradarów, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości oraz 29 mobilnych urządzeń rejestrujących prędkość w szczególnie niebezpiecznych miejscach na polskich drogach. Ponadto 20 niebezpiecznych skrzyżowań na terenie całej Polski monitorowanych jest przez sygnalizatory przejazdu na czerwonym świetle.

W miejscach gdzie znajdują się fotoradary znacznie spadła liczba wykroczeń, a co za tym idzie również liczba wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych.

Już wkrótce realizowany będzie projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”, planowany do współfinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kwota wydatków całkowitych w ramach projektu to 162 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków UE wyniesie 85 %, czyli 137,7 mln zł. Nowy projekt służyć ma zwiększeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a system ma objąć swoim zasięgiem wszystkie kategorie dróg publicznych.

Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 111 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach (fotoradary stacjonarne i mobilne, odcinkowe pomiary prędkości, rejestratory przejazdu na czerwonym świetle – również na przejazdach kolejowych). 247 urządzeń przeznaczonych będzie do zainstalowania w dotychczas wykorzystywanych lokalizacjach – sukcesywnie wymieniane będą najstarsze i wyeksploatowane już urządzenia funkcjonujące w systemie CANARD GITD.

Instalacje nowych urządzeń w nowych lokalizacjach powinny rozpocząć się najwcześniej w III kwartale 2020 r. Posadowienie nowych urządzeń w istniejących lokalizacjach rozpocznie się nie wcześniej niż w III kwartale 2021 r.

(fot. lublin112.pl)

15 komentarzy

  1. W każdej gminie powinien być 1 fotoradar w miastach powiatowych minimum 3.Pociągnąć idiotów po portfelu, to wtedy sami nauczą się jeździć z odpowiednią prędkością.

  2. Koniecznie zamontujcie na ul.Narutowicza to co wyprawiają kierowcy samochodów i motocykli to przechodzi ludzkie pojęcie.

Z kraju