Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Na policję w Lublinie zgłaszają się oszukani przez sklep 66procent.pl i PilkaSklep.pl

O sprawie poinformował nas pan Robert, który zakupił buty przez Internet. Wpłacił pieniądze na konto sklepu i czekał. Jednak się nie doczekał na zakupione obuwie. Machnął ręką, bo jak mówi kto będzie szukał oszusta za 157zł. Jak się okazało takich jak pan Robert są tysiące w całej Polsce. Niedawno dostał wezwanie na policję w charakterze świadka. Tam dowiedział się jaka jest skala oszustwa. Komisariat V Policji z Lublina przesłuchał już kilkadziesiąt osób w sprawie obu sklepów internetowych.

Szukamy w Internecie więcej informacji o obu sklepach. Niestety ich strony już nie działają. Pozostali tylko oszukani, którzy zrzeszają się przez sieć przeciwko ich działalności. Na stronie http://zbiorowepozwy.org powstała grupa przeciwko PilkaSklep.pl. Jako powód założenia grupy podają informacje m.in. o oszustwie internetowym polegającym na niewysył‚aniu zamówionego towaru w sklepie internetowym PilkaSklep.pl,  graniu na zwłokę™, wysyłaniu maili powiadamiających o wydłużonym czasie dostawy.

Na Facebooku powstała „PilkaSklep.pl – Wielkimi Oszustami”. Profil lubi już ponad 1200 osób. W Internecie roi się od komentarzy rozżalonych klientów sklepów. Przesyłki nie docierają lub docierają po kilku miesiącach. W momencie jak sprawą zajęła się policja i prokuratura zaczęły przychodzić do potencjalnie oszukanych klientów przesyłki z karteczkami w środku.

Taką przesyłkę dostał również pan Robert. – Dostałem tandetną podróbę butów adidasa z kartką w środku, z informacją aby powiadomić policję, że przesyłka przyszła. Była także prośba o wycofanie zeznań. Dodatkowo buty były w innym kolorze niż zamawiałem.

Na forach internetowych wrze ponieważ są osoby, które wpłaciły na konta sklepów setki złotych. Dodatkowo wzywani na policję, którzy otrzymali przesyłki, mają je przynosić na komisariaty. Towar posiada cechy produktów podrabianych, co jest dodatkowym dowodem przeciwko PilkaSklep.pl i 66procent.pl.

Ekskluzywne ubrania znanych marek w bardzo niskich cenach były zachętą do zakupów. W sidła promocji wpadły tysiące klientów. Witryny internetowe obu sklepów należą do zarejestrowanej spółki na Malediwach. Jak piszą na formach poszkodowani produkty były i są nadal wysyłane z Chin. Prawdopodobnie w obawie przed konsekwencjami prawnymi.

Co zrobić aby nie dać się oszukać lub zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy przy zakupach w sieci?

1. Czytajmy dokładnie regulaminy sklepów internetowych
2. Sprawdźmy gdzie jest zarejestrowana spółka lub firma oferująca produkty w sieci. Dochodzenie praw będzie łatwiejsze jeżeli firma zarejestrowana jest w Unii Europejskiej
3. Niskie ceny na oryginalne, nowe produkty są zawsze podejrzane. Istnieje ryzyko, że mogą to być towary podrobione. Gorszej jakości ze znakami znanych marek.
4. Porównujmy kolory produktów. Często konkretne modele znanych marek po prostu nie istnieją w innych kolorach.
5. Płatność przelewem bankowym powinna wzbudzić naszą czujność. Sklep, który chce przyjmować płatności kartami kredytowymi poddaje się weryfikacji dotyczącej legalności serwisu i sprzedawanych towarów. Jeżeli tego nie zrobił wzbudza to podejrzenia, że coś jest nie tak.
6. Jeżeli czujemy się oszukani, bez względu na kwotę, o takiej sprawie warto poinformować policję. Takich jak my może być więcej. Dochodzenie swoich praw w pozwie zbiorowym jest łatwiejsze i mniej kosztowne niż działanie na własną rękę.
7. O wszelkich nieprawidłowościach warto poinformować organy odpowiedzialne na kontrolę handlu w Internecie.

Komentarze wyłączone

Z kraju