Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na małym lotnisku będą mogły lądować nawet odrzutowce. Powstanie betonowa droga startowa

Planowany od dawna pas startowy na lotnisku w Depułtyczach koło Chełma w końcu powstanie. Uczelni, do której należy lotnisko, udało się rozstrzygnąć przetarg na wykonanie inwestycji.

Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie udało się w końcu rozstrzygnąć przetarg na budowę betonowego pasa startowego, na należącym do uczelni lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Obecnie na mającym ponad 42 hektarów powierzchni lotnisku, znajduje się trawiasty pas startowy o długości 700 metrów oraz infrastruktura w postaci budynku wieży kontroli lotów, rękawa, hangaru oraz stacji paliw. W pierwszym przetargu na opracowanie dokumentacji technicznej oraz robót ziemnych, wpłynęły oferty od czterech firm. Po ich przeanalizowaniu okazało się, że żadna nie spełnia warunków formalnych. Dlatego też konieczne okazało się unieważnienie postępowania.

Ostatecznie w kolejnym postępowaniu wykonawca został wybrany. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm: firma PREF-BET oraz B.G. Construction z Wierzbicy, które przygotują dokumentację projektową, a także zajmą się budową. Pas, który ma powstać na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, będzie miał długość 1020 m i szerokość 30 m. Jest on niezbędny do pełnego funkcjonowania Centrum Lotniczego PWSZ w Chełmie i lotniska w Depułtyczach Królewskich. Przede wszystkim umożliwi wykonywanie wszystkich operacji lotniczych, również w okresach niekorzystnych warunków pogodowych.

– Betonowy pas startowy to niezbędna infrastruktura lotnicza, która zwiększy atrakcyjność naszego Centrum Lotniczego i otworzy przed nami kolejne możliwości rozwoju. Dzięki temu m.in. będziemy mogli przyjąć dwa razy więcej studentów na kierunkach lotniczych niż dotychczas – powiedział Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie

Zgoda na budowę betonowego pasa startowego to także początek realizacji dużo większego projektu, który zakłada m.in. powstanie specjalnego hangaru, gdzie będzie możliwość przeprowadzania remontów oraz napraw niemalże wszystkich rodzajów samolotów. Dzięki betonowej drodze startowej, w Depułtyczach będą mogły lądować nawet samoloty odrzutowe, których napraw również zamierza podejmować się uczelnia.Realizacja będzie możliwa dzięki własnemu wkładowi finansowemu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, ale także pomocy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało na tę inwestycję środki w wysokości ponad 16 mln złotych. Pas ma powstać do 2021 roku.

Na małym lotnisku będą mogły lądować nawet odrzutowce. Powstanie betonowa droga startowa

Na małym lotnisku będą mogły lądować nawet odrzutowce. Powstanie betonowa droga startowa

(fot. lublin112, nadesłane)

6 komentarzy

  1. Bez sensu.
    Lepiej niech wyremontują ulice w mieście, chociażby Rejowiecką…

  2. Proszę o informację jakie samoloty odrzutowe będą w stanie lądować a tym bardziej startować z pasa o długości 1020m????? Dodam jeszcze, że wspomniana inwestycja reklamowana jako rozwój lotnictwa z regionie uśmierciła istniejącą na lotnisku szkołę spadochronową, która była zmuszona zakończyć działalność, tak że nieźle się zaczęło…

  3. Teraz wiemy dlaczego rektor sprzedał dusze dla pisu

  4. @Mietek Inwestorem jest PWSZ a nie Maisto Chełm. Więc nie w ich gestii remont dróg. Poza tym, proponuję zainteresować się inwestycjami planowanymi w Chełmie bo tak się składa, że remont Rejowieckiej jest już w trakcie i aktualnie są prowadzone prace dotyczące przeglądu infrastruktury kanalizacyjnej.
    @Gleiber na kilometrowym pasie wyląduje większość odrzutowców jeśli chodzi o ten typ maszyn. Ich główną cechą jest krótki rozbieg. F-16 czy MIG – 29 potrzebują mniej niż 300m. A jako lotnisko szkoleniowe dla średnich samolotów, sprawdzi się idealnie. A co do firmy wynajmującej cześć lotniska to, na czas budowy i tak musiała by zawiesić działalność.

    @Ktoś Z tego co wiem to obecny rektor nigdy nie wykazywał przynależności partyjnej.

    Oczekuje sie rozwoju regionu a jak się już coś dzieje to uruchamia się system negowania i nienawiści. Chełmska PWSZ jest świetnie wyposażona dydaktycznie i warto iść w tym kierunku bo podwyższając poziom możliwości nauczania podwyższa się tym samym poziom przyszłych absolwentów. Proszę sobie wyobrazić jak by miasto wyglądało bez tej uczelni? Dzięki PWSZ coś się dzieje i jest widoczne na arenie ogólnopolskiej.

Z kraju