Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Muzeum w Kozłówce: Urodzinowy prezent dla turystów

Z okazji urodzin Muzeum w Kozłówce informujemy, że wstęp na wystawę „…zaczęło się w Kozłówce. Historia dokonań pierwszego muzeum w powojennej Polsce (1944–2014)” jest wolny.

Ekspozycja w pałacowej Teatralni prezentuje dokonania kilku pokoleń ludzi, zaangażowanych w losy dawnego pałacu Zamoyskich i zgromadzonej przez nich kolekcji.

Na parterze Teatralni można podziwiać około 100 muzealnych nabytków. To muzealia zakupione lub podarowane Muzeum w Kozłówce w ciągu ostatnich lat. Zbiór tworzą przedmioty rzemiosła artystycznego: tkaniny, meble, porcelana, srebra i platery. Są tu także cenne i niezmiernie rzadko pokazywane grafiki, mapy i archiwalia.

Muzeum zaprasza turystów także na pierwsze piętro Teatralni. To tu poznają historię Muzeum Zamoyskich „w pigułce”. Przywołują ją archiwalne fotografie, wydawnictwa, niejednokrotnie wyróżniane w konkursach na najpiękniejsze książki; muzealne kalendarze oraz foldery, zaproszenia i plakaty związane z działalnością Muzeum.

Zarówno nabytkom muzealnym jak i historii Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie poświęcone jubileuszowe wydawnictwo. Ekspozycję i publikację współfinansują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

2014-07-10 18:12:33
(fot. Muzeum w Kozłówce)

2 komentarze

  1. Ciupciasek zwyczajny

    Byłem kilkakrotnie w kozłowieckim pałacu i dalej nie mogę zrozumieć (nie wymagajcie za dużo od starszego człowieka), że na takim zadupiu, blisko 400 lat „nazad”, powstała taka architektoniczna perełka.
    I tego, że ostatni ze znanych Zamoyskich nie odebrał swojej własności od Polski, też.
    Być może nie był Żydem.
    Bo jak powszechnie wiadomo, ci – odbierają wszystko co kiedyś było „naszie”.

  2. To odpowiadamy, proces o zwrot majątku spadkobiercom zakończył się ugodą w roku 2009. Zamoyscy zrzekli się praw do Kozłówki w zamian za rekompensatę. Pieniądze na ten cel (17 mln zł) wyasygnował Zarząd Województwa Lubelskiego. I chwała mu za to. A dlaczego na „zadupiu”? Przypominam, że podobnych majątków na tym „zadupiu” było wiele m.in Kock(Sanguszkowie), Lubartów (Jabłonowcy), Firlej (wiadomo), Radzyń Podlaski (Potoccy). Pozdrowienia jak najserdeczniejsze z … „zadupia”, które jeszcze 100 lat temu było centrum Polski.

Z kraju