Moc zabaw, eksperymentów naukowych oraz pokazów dla dzieci. W Puławach odbędzie się Dzień Małego Chemika

40

Puławski Park Naukowo-Technologiczny i Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” już po raz czwarty organizują Dzień Małego Chemika, który odbędzie się 1 czerwca 2017 r. na terenie Puławskiego Parku Naukowo – Technicznego. Już w czwartek uczniowie będą mieli okazję obejrzeć spektakularne pokazy chemiczne pełne niezwykle ciekawych eksperymentów, wśród których dominować będzie azot i elektryczność.

 

W czwartek 1 czerwca Puławski Park Naukowo-Technologiczny przy ul. Mościckiego w Puławach zamieni się w prawdziwe chemiczne laboratorium. Na miejscu od 8.30 do 19.00 na dzieci, młodzież szkolną i mieszkańców miasta czekać będą interesujące pokazy, eksperymenty oraz warsztaty koncentrujące się w dużej części na zagadnieniach związanych z chemią, fizyką, matematyką oraz nowoczesnych technologiach. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy jest postać Ignacego Mościckiego wybitnego naukowca i Prezydenta RP w jednym.

Impreza jak co roku podzielona będzie na dwie tury. Pierwsza dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych potrwa od 8.30 do 14.00. Druga część rozpocznie się o godzinie 15.00 i potrwa do godziny 19.00 i będzie dedykowana rodzinom z dziećmi. Organizatorzy zapewnili dojazd i przyjazd z PPN-T w postaci darmowych kursów MZK. Autobusy będą odjeżdżać sprzed Urzędu Miasta co godzinę od 15.00 do 18.00. Ostatni kurs powrotny z PPN-T o godzinie 19.00.

W ramach Dnia Małego Chemika zaplanowano bardzo dużo atrakcji. W Strefie Nauki odbędzie się m.in. Science Show Chemicznym Okiem czyli teatralizowane pokazy chemiczne podczas których zaprezentowana zostanie opracowana przez Mościckiego nowatorska metoda otrzymywania kwasu azotowego. Do tego spora porcja eksperymentów, wśród których dominować będzie azot i elektryczność. Podczas warsztatów Mobilna Kosmetyczna Manufaktura Perfum dzieci stworzą swoje własne perfumy na różne okazje a gotowy produkt zabiorą do domu. W Mobilnej Kosmetycznej Manufakturze Pomadek i Błyszczyków będzie można poznać historię wybranej grupy kosmetyków, ich działanie, oraz stworzyć niepowtarzalne eko-produkty.

W warsztatach Kolorowa chemia młodzi adepci nauki będą mogli zapoznać się z podstawowymi czynnościami laboratoryjnymi oraz nauczą się korzystać się ze sprzętów, jakimi dysponują prawdziwi naukowcy. Uczestnicy warsztatów Ciepło – zimno będą przeprowadzać mrożące eksperymenty, dowiedzą się do czego zimą służby miejskie wykorzystują sól, poznają tajemnice przemian fazowych i wytworzą własne chmurki. Ciekawie zapowiadają się także warsztaty Hydrozagadka, czyli woda w akcji. Każdy z uczestników samodzielnie wykona ciekawe doświadczenia. Stworzona zostanie gromada dziwolągów chodzących po wodzie.

W Strefie Malucha stworzony zostanie kącik Lego i Lego Duplo dla najmłodszych dzieci. Będą one pod okiem animatora budowały konstrukcje z ulubionych klocków. To dla nich świetna zabawa, a dla rodziców chwila wytchnienia. Dzieci będą też mogły wykazać się swoją energią i kreatywnością w specjalnej przestrzeni „Energia Malucha”. Będzie tam basen z kulkami, tor przeszkód, zabawki sensoryczne, zamek dmuchany czy też kręgle plenerowe. W Strefie Sportu, czyli na boisku przez Puławskim Parkiem Naukowo – Technologicznym, w ramach akcji STOP zwolnieniom z WF-u, sportowcy odbędą wspólny trening z dziećmi oraz rozgrywają pokazową gierkę. Na mobilnej ściance wspinaczkowej każdy będzie mógł sprawdzić swoją kondycję fizyczną i odporność na lęk wysokości.

Zaprezentują się też służby ratunkowe. Będzie pokaz wozów strażackich oraz możliwość wjazdu specjalnym wysięgnikiem na wysokość 40 m, stanowisko do gaszenia ognia, specjalny zadymiony namiot z kamerą termowizyjną czy też pokaz pojazdów policyjnych i prezentacja pracy psa policyjnego. Do tego specjalne stoisko daktyloskopijne i pokaz technik kryminalistycznych, wykłady i pokazy WOPR, pokaz zasad udzielania pierwszej pomocy i pokazy sprzętu pogotowia ratunkowego. Do tego roboty przemysłowe, eksperymenty fizyczne w tym z elektrycznością, fotobudka, strefa gier planszowych, segway, zabawy językowe, konkursy z nagrodami i wiele innych.

(fot. nadesłane)
2017-05-27 13:33:40