Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł ulicami Lublina (zdjęcia)

DSC00954

W niedzielę ulicami Lublina przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy spotkali się na Placu Teatralnym skąd po godzinie 17 przeszli na Plac Zamkowy.

 

W niedzielę, ulicami wielu miast Polski, przeszły marsze Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem lubelskiego Marszu był Obóz Narodowo – Radykalny Brygada Lubelska. Uczestnicy po godzinie 17 przeszli z Placu Teatralnego ulicami centrum Lublina na Plac Zamkowy. Tam odbyły się główne uroczystości. Modlono się w intencji nieżyjących żołnierzy, a także odbył się Apel Pamięci.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym, obchodzonym corocznie 1 marca, poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto ustanowiono na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

1 marca „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…).”

2017-02-26 20:03:55
(fot. lublin112.pl)