W Lublinie będą protestować przeciwko wycinaniu drzew w Puszczy Białowieskiej

40

W poniedziałek przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska naukowego oraz mieszkańcy Lublina mają protestować przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej. Jak tłumaczą, akcja będzie miała charakter pokojowy.

 

W poniedziałek o godzinie 17:00 na ulicy Królewskiej w Lublinie zaplanowano protest przeciwko prowadzonej w Puszczy Białowieskiej wycince drzew. Jak wyjaśniają miłośnicy przyrody, w tym najcenniejszym przyrodniczo lesie nizinnym w Europie, wycinka prowadzona przy pomocy ciężkiego sprzętu, w tym harwesterów, maszyn, które w ciągu jednego dnia pracy wycinają tyle drzew, ile ekipa pilarzy w ciągu miesiąca. Maszyny pracują również w najbardziej wartościowych, stuletnich drzewostanach.

Pod koniec maja obrońcy Puszczy Białowieskiej rozpoczęli bezpośrednie działania mające na celu powstrzymanie niszczenia tego przyrodniczego skarbu. Aktywiści zablokowali maszyny, którymi wykonywana była ścinka. Dodatkowo organizowane są protesty, gdyż jak tłumaczą, każdego dnia pod pretekstem walki z kornikiem, wycinane są setki drzew, w tym gatunków nie atakowanych przez kornika.

Lubelski protest zorganizowało Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska naukowego oraz wielu mieszkańców Lublina. – Jako naukowiec zgadzam się z głosem przedstawicieli świata nauki, którzy wypowiadają się zdecydowanie za wstrzymaniem wycinki na terenie Puszczy. Podczas niedawnej Międzynarodowej Konferencji Leśnej 150 naukowców z całego świata apelowało o to do swojego kolegi, leśnika prof. Jana Szyszki. Podobne zdanie wyrażają eksperci UNESCO – wyjaśnia dr Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, wcześniej długoletni wykładowca UMCS w Lublinie.

Protest będzie pokojowy. – Chcemy zaprotestować przeciwko dewastacji prowadzonej na oczach świata. Chcemy też wyraźnie podkreślić, że Puszcza Białowieska jest naszym wspólnym dziedzictwem i nie możemy pozostać obojętni na jej zawłaszczanie i niszczenie – tłumaczą organizatorzy.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)
2017-06-18 12:20:37