Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Zapewniają żabom usługi transportowe. Wszystko dla ich bezpieczeństwa

Już ponad setka ropuch została przeniesiona na drugą stronę ulicy przez lubelskich ekologów. Ulica Janowska to od lat główny szlak migracyjny tych płazów.

Problem migrujących żab pojawia się na ulicy Janowskiej każdej wiosny. Setki jak nie tysiące tych płazów ginie pod kołami samochodów na kilkuset metrowym odcinku od torów kolejowych w kierunku zalewu. Większość z nich to ropuchy szare, gatunek objęty ochroną. Jednak ekolodzy, jak też przypadkowe osoby, starają się jak mogą, by pomóc tym płazom w bezpiecznym pokonaniu jezdni.

W środę członkowie Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie rozpoczęli przy ulicy Janowskiej przenoszenie ropuch na drugą stronę jezdni. Związane jest to z falą wiosennych wędrówek płazów. Ekolodzy prowadzą swoją akcję dwa razy dziennie, rano w godzinach 9-10 i wieczorem około godziny 19. Choć w czwartek pojawiły się zaledwie pojedyncze sztuki ropuch, to dzisiaj była ich już ponad setka. Wszystkie zostały przeniesione do oczka wodnego w dolinie Bystrzycy, unikając ryzyka rozjechania przez samochody. Główna fala migracyjna spodziewana jest dopiero w najbliższych dniach, wtedy dziennie przenoszonych będzie kilkaset tych płazów.

By nie dopuścić do wchodzenia płazów na jezdnię, na najbardziej newralgicznym fragmencie ul. Janowskiej zainstalowana została siatka zabezpieczająca. Ropuchy, które się przy niej zatrzymają, są łapane i przenoszone w bezpieczne miejsce. Największe natężenie żabich wędrówek występuje w ciepłe, wilgotne dni w godzinach porannych oraz przed zmierzchem. Wędrówki te potrwają przez najbliższe 2-3 tygodnie. Akcja odbywa się we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie, Zarządem Dróg i Mostów oraz Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Co ważne, każdy może się do niej przyłączyć. Wystarczy przyjść na ul. Janowską w godzinach, kiedy trwa akcja. Jej organizatorzy udzielą wszystkich informacji na ten temat.

(fot. lublin112 – archiwum)
2016-03-31 20:34:20

10 komentarzy

  1. chore….

    • Skąd. Do Zalewu wrzuca się zdrowe. Chore do szpitala.

    • Chorzy to są ludzie tacy jak ty, bez empatii.

    • dlaczego? nie kumasz tego? Więc spróbuję wyjaśnić… Płazy są pod ochroną, a im więcej żab tym mniej komarów i innych insektów. Poza tym nikomu nie szkodzą, a Ci co chcą je ocalić, przenoszą je w bezpieczne miejsce i też nikomu krzywdy nie robią tym… 😀 Pozdrowienia dla kumatych i całego Towarzystwa Dla Natury i Człowieka!! Tak trzymać, robicie kawał dobrej roboty!!

  2. zjadliwe te żaby ? moze by cos ugotował z nich ?

  3. Robisz akcję, a sama mieszkasz w nowym blokowisku lub domku na obrzeżach miasta i walczysz o co? NATURALNE ŚRODOWISKA FLORY I FAUNY ZOSTAŁY ZNISZCZONE PRZEZ LUDZI! SILNIEJSZE GATUNKI WDZIERAJĄ SIĘ GDZIE MOGĄ. WY WIDZICIE TYLKO ROZBITE AUTA OD DZIKIEJ ZWIERZYNY. Jeże, bażanty, zające zaplątują się w wasze ogrodzenia. Krety robią kanalizację pod całą działką. Ślimaki, biedronki, muchy, komary oblegają elewacje waszych domów. O czym tu rozmawiać?

  4. A może by tak zamiast bzdurnych inwestycji w mieście jakiś tunel pod Janowską ? Może taki jaki miał być pod Racławickimi ?

  5. Zrobić przejście dla żab ze światłami, może skumają, że przechodzi się na zielonym…..

  6. Na turystycznej jest drugi szlak migracyjny

Z kraju