Lublin: Wzrosną ceny biletów za przejazd komunikacją miejską

Na czwartkowej sesji Rady Miasta, radni zgodzili się z wnioskiem ZTM-u o wprowadzenie zmian w cenniku opłat za przejazd autobusami i trolejbusami. Od 1 lutego ceny biletów wzrosną, wprowadzonych zostanie także wiele zmian.

 

Lubelscy radni zdecydowali się na wprowadzenie zmian w cenniku opłat za przejazdy komunikacją miejską. Złożony przez Zarząd Transportu Miejskiego wniosek o podwyższenie cen biletów został poparty, jednak wprowadzono kilka zmian. Najważniejszą z nich, był protest przeciwko likwidacji najpopularniejszych wśród pasażerów biletów 30 minutowych. Miały je zastąpić bilety 20 i 60 minutowe, co wywołało olbrzymie oburzenie osób korzystających z miejskiej komunikacji.

W końcu po gorącej debacie radni zdecydowali się nie wprowadzać zmian w rodzajach biletów, jedynie podwyższyć ich cenę. Obecnie bilet 30 minutowy kosztuje 2,80 zł zaś po wejściu w życie nowego cennika będzie o 40 groszy droższy. Podrożeją także bilety okresowe. Za najpopularniejszy 30 dniowy na wszystkie linie zamiast 84 zł trzeba będzie zapłacić 92 zł, czyli o 8 zł więcej. Nowy cennik zacznie obowiązywać od 1 lutego przyszłego roku.

Dodatkowe wpływy z biletów, a ma ich być 10 mln zł rocznie, mają być przeznaczone na rozwój sieci połączeń. To właśnie m.in. wzrastająca liczba wozokilometrów była głównym powodem wniosku o wprowadzenie zmian cenniku. Jednak oprócz wyższych cen, pojawią się też korzyści dla pasażerów. Najważniejszą z nich, będzie likwidacja droższych biletów obowiązujących w komunikacji nocnej. Od lutego bilety będą w jednakowej cenie, bez różnicy czy pasażer będzie korzystał z linii dziennych czy też nocnych.

Będą też zmiany w częstotliwości kursowania niektórych linii, inne zaś pojadą zmienioną trasą. Część nich będzie wydłużona, pojawią się też nowe linie, w tym ma powrócić trolejbus nr 157, jednak na nowej trasie. Będzie kursował z dworca PKP na Czuby.

(fot. lublin112)
2015-11-19 19:19:39