Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Więźniowie sprzątają dzikie wysypiska śmieci. Będą pracować, aż uprzątnięte zostanie ostatnie z nich

Kontener śmieci dziennie – Tyle odpadów zalegających w miejskiej przestrzeni zbierają lubelscy więźniowie. Każdego dnia, wraz ze Strażą Miejską, ruszają w najbardziej zaśmiecone miejsca.

Od początku czerwca osadzeni w Areszcie Śledczym w Lublinie, pomagają w pracach porządkowych na terenie miasta. Teraz sześciu osadzonych, każdego dnia rusza wraz ze strażnikami miejskimi, w miejsca gdzie znajdują się dzikie wysypiska śmieci. Jak przyznaje Jacek Kucharczyk, Komendant Straży Miejskiej, codziennie zbierany jest duży kontener śmieci. – Do końca lipca udało nam się uprzątnąć w ten sposób 36 różnych lokalizacji, co skutkowało zebraniem 160 m3 odpadów różnego rodzaju, m.in. odpadów bytowych, gruzu oraz gabarytów – wyjaśnia Kucharczyk.

Osadzeni, zajmujący się sprzątaniem miasta zostali dobrani w ten sposób, by nie było z nimi żadnych problemów. Najczęściej trafili oni do aresztu za drobne przestępstwa, dodatkowo na pracę poza murami aresztu musieli zasłużyć dobrym sprawowaniem. Straż Miejska każdego dnia rano odbiera ich i przewozi w wytypowane wcześniej do uporządkowania miejsca. Tam pod bacznym nadzorem wykonują swoje obowiązki. – Oceniając ich pracę, jestem bardzo zadowolony, gdyż niezwykle sumiennie wykonują oni swoje obowiązki – dodaje Jacek Kucharczyk.

Porozumienie pomiędzy Miastem Lublin a Aresztem Śledczym w Lublinie zostało zawarte 1 czerwca br i co ważne, nie została ustalona data zakończenia współpracy. Oznacza to, że aresztanci będą pracować przy sprzątaniu miasta do czasu, aż uprzątnięte zostaną wszystkie dzikie wysypiska śmieci. Tych zaś jest jeszcze sporo, co więcej, mieszkańcy sami mogą zgłaszać do Straży Miejskiej miejsca, gdzie występują zaśmiecone tereny. Przy okazji usuwania śmieci strażnikom miejskim czasami udaje się również namierzyć osoby, które owe śmieci wyrzuciły. Znajdowane są rachunki z dokładnymi adresami, listy itp a ostatnio nawet tachograf, który doprowadził do sprawcy.

Działania związane z porządkowaniem miasta prowadzone są w ramach funkcjonującego od 14 lutego ub. roku Eko-Patrolu. W jego skład wchodzi czterech funkcjonariuszy Straży Miejskiej, których zadaniem jest wykrywanie zagrożeń ekologicznych i przeciwdziałanie im, a także ochrona porządku i czystości na terenie Lublina. Tylko w 2014 roku Eko-Patrol przeprowadził około 7300 kontroli, z kolei do końca lipca tego roku Straż Miejska podjęła już ponad 2200 działań.

Podobne wspólne działania, tym razem więźniów ze Strażą Miejską prowadzone są w Białej Podlaskiej. Dzięki nawiązaniu współpracy ze zlokalizowanym na terenie miasta Zakładem Karnym, w akcji sprzątania miasta zatrudnia się skazanych. Pod nadzorem strażników miejskich porządkują oni najbardziej zaśmiecone miejsca w mieście. Przynosi to korzyść dla obu stron, miasto zaoszczędza na wydatkach zaś więźniowie poprzez pracę przechodzą jeden z etapów resocjalizacji.

(fot. archiwum – zdjęcie ilustracyjne)
2015-08-12 17:39:26

13 komentarzy

  1. Nie wierzę.Ktoś wreszcie zrobił użytek z tych ludzi. Oni zadowoleni i ci,którzy ich karmią. Akcję rozsiać na cały kraj!

    • zaprawdę zacna inicjatywa milordzie 😀

    • zgadza się, to znakomity pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu skazańców i Straży Miejskiej, dlatego należy rozszerzyć akcję, tzw. zwiększyć liczbę sprzątających w Lublinie

  2. kamraty na świeżym powietrzu, chyba tylko alimenciarze, he

  3. Panowie strażnicy proszę bacznie obserwować i brać przykład z więźniów a może jeszcze będą z Was ludzie.

  4. no i o to chodzi

  5. Bardzo dobrze! W końcu jakiś użytek

  6. Nad stadionem lublinianki przy ul Leszczyńskiego pełno zielonych butelek i innych śmieci obok zarośnięty żydowski pomnik. Ale chyba miastu zależy by tam leżało bo z ulicy nie widać przecież.

  7. abstrahując od panów, którzy sprzątają jakieś miejsca…w sumie fajnie, że mają zajęcie …a urzędnicy lubelscy powinni przyjrzeć się deptakowi, który jest bardzo brudny niechlujny -plamy, ogólnie b brudne chodniki w sumie brudne jest całe Krakowskie a tyle pieniędzy biorą od ogródków kawiarnianych Na co idą te pieniądze? Parkometry są -gdzie te pieniądze idą? Czy nikt nie myje chodników tak jak się myje np ulice bo tu deszcz nie wystarczy…Poza tym mocno zabrudzone przez ptasie odchody-nośniki chorób i cuchnące przystanki, wylany alkohol i inne -np przy Saskim naprzeciwko Astorii, przy Saskim-Kul..naprzeciwko gimnazjum na Długosza…..Straż miejska jeździ samochodami, noszą mundurki, będą mieli wcześniejszą emeryturkę…to niech posprzątają, niech się wezmą do roboty….No bo miastu akurat potrzebny jest tabun straży miejskiej o kompetencjach policji….sami urzędnicy a brud, smród i ubóstwo. A dla gawiedzi dają imprezki na niskim poziomie i ogłupiają kabaretonami i kwitnie to zaściankowe życie …zamiast tego to jakieś.filmy na świeżym powietrzu by puścili a nie dzikie wrzaski i ryki w nocy -po to, że ktoś chce więcej piwa sprzedać. Huk decybeli na całe miasto a gdzie cisza nocna?

    • Cha, cha, cha… filmy na świeżym powietrzu są i to w bardzo fajnym miejscu w Lublinie. Poszukaj, rusz głową a znajdziesz. Właśnie byliśmy nie dalej jak wczoraj w nocy na takim…

  8. No i to to biega – ale temu panu mogli pasiaka zaoszczędzić 😉 pzdr

  9. Napoleon XV - Cesarz z Abramowic

    Autor artykułu wzbił się szczyt artyzmu pisząc ten iście literacki nagłówek, hihu hihu

  10. sprzątanie aż do zimy a zimą odśnieżanie a po zimie znowu sprzątanie
    jetem za niech zarobią na siebie a nie utrzymują się z naszych pieniędzy i w ciepełku całą zimę a latem przynajmniej świeżego powietrza zażyją po lasach 🙂

Z kraju