Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Strefy Płatnego Parkowania pod ocenę mieszkańców. Albo podwyżka, albo zróżnicowanie opłat

Do 10 czerwca mieszkańcy Lublina mogą zgłaszać propozycje rozwiązań dotyczących strefy płatnego parkowania. Właścicieli aut czeka albo podwyżka, albo zróżnicowanie cen w zależności od miejsca zaparkowania.

Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie w tym roku będzie miała swoje 3 urodziny. Obowiązuje ona od 1 października 2012 r. Jej obszar ograniczony jest ulicami: Solidarności, Lubomelska, Wieniawska, Lipowa, Narutowicza, Bernardyńska, Żmigród, Podwale i pl. Zamkowy. Na jej terenie wyznaczonych zostało ok. 1700 miejsc postojowych obsługiwanych przez 90 parkomatów.

– Obecne rozwiązanie pozwoliło nam uporządkować system parkowania w centrum miasta, nadszedł jednak czas na jego udoskonalenie. Widzimy potrzebę zwiększenia rotacji pojazdów w wyznaczonych miejscach parkingowych i ograniczenia liczby samochodów wjeżdżających do centrum. Zależy nam na kompleksowym uporządkowaniu Śródmieścia Za rok kończy nam się umowa z obecnym operatorem, dlatego już teraz musimy się zastanowić nad przyszłymi rozwiązaniami. Zapraszam mieszkańców do włączenia się w tą dyskusję – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Uwagi i opinie na temat proponowanych przez miasto wariantów można zgłaszać na adres [email protected] do 10 czerwca.

Głównie chodzi o to aby mieszkańcy częściej korzystali z komunikacji miejskiej. Ma na to wpłynąć uporządkowanie zasad parkowania w mieście. Wiadomo również, że z parkowania miasto ma spory przychów. Rocznie to kwota przekraczająca 5 mln złotych.

– Przygotowaliśmy dwa warianty zmian w Strefie Płatnego Parkowania. Pierwszy z nich zakłada niewielką korektę istniejących granic i podniesienie opłat. Drugi to poszerzenie Strefy i wydzielenie dwóch obszarów, strefy centralnej i peryferyjnej o zróżnicowanych opłatach. Stawki obowiązujące w Lublinie są jednymi z najniższych, a proponowane przez nas opłaty są zbliżone do stosowanych przez inne miasta o podobnej wielkości – powiedział Adam Borowy, Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg i Mostów ds. Zarządzania.

W pierwszym wariancie strefa zostałaby rozszerzona o ulice: Wschodnią, Środkową, Gminną, Graniczną i Górną.

W drugim wariancie powiększona Strefa Płatnego Parkowania miałaby granice oparte na: al. Solidarności, ul. Lubomelskiej, ul. Czechowskiej, ul. Leszczyńskiego, al. Długosza, ul. Łopacińskiego, ul. Radziszewskiego, ul. Akademickiej, ul. Raabego, ul. Obrońców Pokoju, ul. Lipowej, al. Piłsudskiego, rzece Bystrzycy, al. Unii Lubelskiej. Opłaty obowiązujące w strefie zewnętrznej pozostałyby identyczne z obecnie obowiązującymi. Natomiast pierwsza godzina parkowania w strefie centralnej byłaby o 1 zł droższa.

Płatne parkowanie w Lublinie. Dane

SPP. Prezentacja

2015-05-19 19:07:59
(fot. lublin112.pl, prezentacja UM Lublin)

24 komentarze

  1. Do krzykaczy: z pewnością piśdzielstwo dochodząc do władzy powiększy centrum Lublina dwukrotnie, za wjazd do centrum własnym samochodem każdy dostanie 5 PLN za godzinę parkowania, MPK będzie darmowe dla wszystkich a dodatkowa dla posiadających samochody każdy przejazd MPK będzie dodatkowo refundowany po 4 PLN za jeden przejazd. Każdy mieszkaniec naszego miasta dostanie osobistego lekarza, nauczyciela i przedszkolankę (oczywiście gratis). Osoby mieszkające w centrum ze względu na uciążliwość sąsiedztwa dostaną po garażu na każdy posiadany samochód. Każdy mieszkaniec dostanie pracę za 5000 i płatnym 9 miesięcznym urlopem. Oczywiście nie zapominajmy ze obniżony zostanie wiek emerytalny do 40 lat albo 5 lat pracy.

    • Dokładnie tak się stanie i to już następnego dnia po wyborach. Ludzie muszą w coś wierzyć , to leży w ich naturze.

    • Wymieniłeś przywileje które Gajowy przyzna swoim poplecznikom po wygraniu wyborów. A reszta niech zapitala na przywileje poparańców. Młodzieżowy aktyw peło, czy zatwardziały po-komunistyczny beton, że tak się boisz PiS ?

  2. Czy radary stacjonarne znikną – NIE, stawiają nowe. Czy parkingi płatne znikną – NIE, będą nowe. Czy parkingi płatne przy szpitalach znikną – NIE. Przecież tu wyraźnie widać że chodzi o pobory urzędników i włodarzy miasta. Od dawna wiadomo że zgodnie z hasłem ” Lublin przyjazny władzom… nie mieszkańcom „. Co może zrobić zwykły mieszkaniec czy kierowca – NIC bo władza zrobi i tak swoje nie licząc się z nikim. Ładnie to wygląda tylko w wypowiedziach przed kamerą a ile fragmentów jest wyciętych tego nie wie nikt.

  3. Niby to nasze miasto a z tym parkowaniem rządzą się urzędnicy. Ciekawe czy oni też płacą? Ale to na marginesie. Interesuje mnie fakt, że jadąc do centrum ze starszą osobą do lekarza, nigdzie nie można zaparkować przed przychodnią. Wszystko płatne. Ostatnio pojechałem na zakupy. W kilku miejscach zatrzymałem się dosłownie na jedną minutę i wszędzie musiałem kupić bile od nowa. Nic tylko trzeba trzymać się za portfel. Suma tych biletów przekroczyła sumę moich zakupów, ponieważ były to drobiazgi tapicerskie. Czy za zakupiony jeden bilet nie można pozostałe minuty wykorzystać w kilku innych miejscach? Chyba nie, bo liczy się tylko kasa, kasa i jeszcze raz kasa. A czy to jest uczciwe? Uważam, że przed przychodniami, gabinetami lekarskimi parkingi powinne
    być bezpłatne. Nie każdy ma tyle pieniędzy co urzędnicy. Nieraz za ostatni grosz kupi się troszkę paliwa, żeby w razie czego pojechać samemu lub zawieźć starszą osobę do lekarza a tu masz, płacz i płać.

    • Można w kilku miejscach. Tylko jak się z czegokolwiek korzysta to najpierw trzeba przeczytać instrukcję obsługi i to ze zrozumieniem

  4. Na gwałt strefa powinna być na miasteczku akademickim.Tak zapitalają po 5 razy w koło te biedne studenciaki zanim znajdą jakieś miejsce do parkowania.Są najwazniejsi i nie wazne że przez nich wszystkie okoliczne ulice zakorkowane bo jeden skręca.

  5. Zgłaszam propozycje – zlikwidowac strefe płatnego parkowania.

  6. Ciekawe kto poddał pomysł zmiany wysokości opłat, i myślę że to jego trzeba wymienić na kogoś kto dba o dobro mieszkańców a nie szuka pieniędzy w naszych kieszeniach.

Z kraju