Lublin: Miasto kupuje nowe autobusy. Tym razem elektryczne

0140

W środę Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie ogłosił przetarg na zakup autobusów elektrycznych. Wraz z pojazdami dostarczona ma być cała infrastruktura do ich ładowania.

 

Lublin zamierza kupić 20 nowych autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej. Co ważne, pojazdy mają być elektryczne i wyprodukowane nie później niż 12 miesięcy przed dostawą. Każdy z nich ma mieć długość 12 metrów, czyli muszą pomieścić co najmniej 70 pasażerów. Wśród wymagań związanych z wyposażeniem jest m.in. monitoring, klimatyzacja, biletomaty z możliwością płatności kartą i gotówką, bramki do liczenia pasażerów oraz trzy podwójne porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Pojazdy muszą też być przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

-W części wschodniej Polski jest to w chwili obecnej największy zakup pojazdów niskoemisyjnych wraz z infrastrukturą, co przyczyni się do wzrostu elektromobilności w Lublinie. Dostawy autobusów elektrycznych oraz trolejbusów stawiają Lublin w pierwszym rzędzie miast, będących liderami elektromobilności – wyjaśnia Anna Zalewska, podinspektor w Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

Nowe autobusy będą kursowały na liniach nr 13, 23 i 29. Linie te kursują na Czechów, a w niedalekiej przyszłości zostaną wydłużone do nowej pętli na ul. Choiny, w rejonie granic miasta. Tam też będą zamontowane cztery urządzenia do ładowania baterii w autobusach. Samo ładowanie ma się odbywać za pomocą pantografów, w trakcie postoju pojazdu na przystanku końcowym i oczekiwania na kolejny kurs. Jak planuje ZTM, autobusy mają dotrzeć do Lublina w 2019 roku.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2018-04-26 10:13:19