Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin: Krwiste wymioty i biegunka u psów. Efekt oprysku środkiem na chwasty

Po raz kolejny wraca temat oprysków środkiem na chwasty na terenie Lublina, po którym najbardziej cierpią czworonogi. W ostatnich dniach ich właściciele masowo zgłaszają się do lecznic weterynaryjnych.

W Lublinie w dzielnicy Czechów w ostatnim czasie wykonywano opryski trawników, mające na celu usunięcie z nich chwastów dwuliściennych. Jak twierdzą nasi czytelnicy, mają oni poważne obawy co do bezpieczeństwa zwierząt oraz dzieci w miejscach, gdzie ich dokonano. Co najgorsze spółdzielnia nie poinformowała mieszkańców gdzie będą przeprowadzane opryski oraz gdzie je wykonano.

Jak nas poinformowała pani Małgorzata, mieszkanka ul. Śliwińskiego w ostatnim czasie do lecznic weterynaryjnych trafiła spora liczba psów z objawami silnego zatrucia. Lekarze mówią jednogłośnie, że to wina oprysku na chwasty. Niektóre zwierzęta są w takim stanie, że wymagają transfuzji krwi. Dla niektórych jest już za późno na pomoc.

– Nie wiem czy moja psina przeżyje a koszty leczenia przerażają. Nie można tak bezkarnie truć zwierząt a najgorsze, że to grozi również dzieciom. Pies nawet nie musi jeść tej trawy, podobno wystarczy, że obliże łapki po spacerze. Na osiedlu obok kartka wisiała 2 dni ale nie pisali czym oprysk. U nas takiej informacji nie było. Mój pies od soboty nic nie je, dostał masę zastrzyków, ma zniszczoną wątrobę. Rok temu straciliśmy inną sukę w tym samym czasie. Uśpiliśmy ją 26 maja, podejrzewali ropomacicze ale teraz po objawach obawiam się, że to było to samo. Po rozcięciu przez chirurga miała już zniszczoną właśnie wątrobę i nerki – informuje pani Małgorzata.

Jak ustaliliśmy, na Czechowie wykonywano w ostatnim czasie opryski środkiem o nawie Roundup (randap). Jest on dopuszczony do używania w mieście, jednak nie jest aż tak do końca bezpieczny, jak niektórzy zapewniają. Może wywołać biegunkę, wymioty albo powstanie wysypki na skórze. Wszystko to związane jest z zbyt wczesnym kontaktem z opryskaną nim np. trawą.

W spółdzielni mieszkaniowej „Czechów” (os. Paderewskiego) usłyszeliśmy, że pracownicy informowali o wykonywanych opryskach i jest to taki środek, który nie zagraża bezpieczeństwu zwierząt i ludzi. Jeżeli już doszło do zatrucia to winę za ten stan ponoszą właściciele psów, którzy powinni wiedzieć, gdzie mogą wyprowadzać psy. Nie uzyskaliśmy informacji jakim środkiem pryskano tereny zielone, ponieważ osoba odpowiedzialna za te sprawy jest do końca maja na urlopie.

Leczenie psa po zatruciu środkiem na opryski to koszt rzędu kilkuset złotych. Najbardziej podatne na zatrucia są psy małych ras ale nie ma na to reguły.

– W tamtym tygodniu pryskali na osiedlu Braci Wieniawskich. Pani pryskała w maseczce a przecież to bezpieczne. Koleżanka spytała dlaczego nie ma informacji, pani odpowiedziała, że ona tylko pryska. A obok dzieci szły do przedszkola – dodaje nasza Czytelniczka.

Lublin: Krwiste wymioty i biegunka u psów. Efekt oprysku środkiem na chwasty

2016-05-24 09:17:10
(fot. nadesłane – wyniki krwi psa z zatruciem )

65 komentarzy

  1. Objawy choroby mojego psa takie same, ale musi być jakaś inna jej przyczyna. Nie oprysk chwastów skoro pies biegający na ogrodzonej, nieopryskiwanej działce zachorował.

  2. Najpierw trzeba spróbować naturalnych sposobów zwalczania chwastów a dopiero później brać się za chemie.

  3. Na Łęgach pryskano we wtorek o 5 rano by nikt nie widział, barany i tyle.

Z kraju