Lublin: Dwóch mężczyzn zatrzymanych za oszustwa metodą na wnuczka oraz policjanta (foto)

68-89515

Kryminalni z Lublina zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy są podejrzewani o oszustwa metodą na wnuczka oraz policjanta. Jeden ze sprawców wpadł w okolicach Elbląga, drugi zaś w Krakowie.

 

Policjanci z Lublina zatrzymali mężczyzn, którzy brali udział w oszustwach na wnuczka oraz policjanta. Jeden z nich, 23-latek został zatrzymany w miejscu zamieszkania w okolicach Elbląga. Wczoraj trafił do prokuratury i sądu a następnie do aresztu.

– Jak ustalili śledczy mężczyzna odbierał pieniądze od osób starszych, które dały się oszukać metodą na wnuczka lub policjanta, a następnie przekazywał je kolejnemu kurierowi. 23-latek działał w grupie osób, która została rozbita przez kryminalnych w lutym br. Z ustaleń policjantów wynika, że zatrzymane osoby mogły uczestniczyć w odbiorze i przekazaniu pieniędzy z około 50 przestępstw, które miały miejsce na terenie całego kraju – informuje podkom. Andrzej Fijołek z KWP Lublin.

Straty oszacowane działaniem przestępców oszacowano na kwotę około 1,5 mln złotych. Policjanci ustalili, że jeden z kurierów uczestniczył w przekazaniu gotówki z 30 oszustw. Miały one miejsce min: w Toruniu, Płocku, Iławie, Grudziądzu, czy Radomiu. Najwięcej pieniędzy stracił mieszaniec Gdańska przekazując oszustom ponad 300 tys. zł.

Drugi ze sprawców wpadł w Krakowie. To 38-latek, który działał w grupie oszustów, jako odbierający pieniądze.

– Oszuści wykorzystywali łatwowierność pokrzywdzonych osób. Podawali się za członków rodziny, prosili o pomoc i pilną pożyczkę na załatwienie formalności związanych np. z wypadkiem. Często stosowano także metodę na tzw. policjanta. Osoby pokrzywdzone przekazywały rzekomym funkcjonariuszom pieniądze sądząc, że same uczestniczą w akcji wymierzonej przeciwko przestępcom i tym samym pomagają Policji – wyjaśnia podkom. Andrzej Fijołek.

2016-06-08 14:12:02
(fot. Policja Lublin)