Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie najbezpieczniejszym z województw – 95 % osób twierdzi że mieszka w bezpiecznej okolicy

Mieszkańcy naszego regionu czują się najbezpieczniej w porównaniu do mieszkających w innych województwach. Tak wynika z badań wykonanych na zlecenie kanału kryminalnego CI Polsat.

Aż 95 procent mieszkańców województwa lubelskiego deklaruje, że okolica w której mieszka należy do bezpiecznych. Z wyników badań wynika, że zaledwie 7 osób na 100 było świadkiem czynów zabronionych. Potwierdzają to statystyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, w ubiegłym roku Lublin uplasował się wśród jednych z bezpieczniejszych miast w Polsce. Na 1000 mieszkańców popełnionych zostało zaledwie 17 przestępstw. Zamieszkujący nas region najbardziej boją się włamań, przy czym widać wyraźną różnicę co do średniej krajowej. O ile ta wynosi 52 %, to w województwie lubelskim obawy w tej kwestii ma zaledwie 20 % społeczeństwa.

Jedynymi przestępstwami, przed którymi mieszkańcy Lubelszczyzny mają większe obawy niż pozostała część kraju, to kradzież i napad. Są to także jedne z najpospolitszych przestępstw, do których dochodzi w naszym regionie. Według kryminologa, Pawła Moczydłowskiego wysokie, w porównaniu ze średnią krajową, poczucie bezpieczeństwa może wynikać m.in. z tego, że anonimowość społeczna jest w tych rejonach znacznie mniejsza, przez co więzi społeczne stają się silniejsze i trwalsze. Lubelskie jest jednym z województw najmniej zagrożonych przestępstwami , tylko w kujawsko-pomorskim i wielkopolskim mieszkańcy mieli rzadszy kontakt z przestępstwami. W Polsce średnio co dziesiąta osoba była świadkiem przestępstwa.

Wysoki poziom bezpieczeństwa czują także mieszkańcy województw podlaskiego i podkarpackiego. Choć mieszkańcy Lubelszczyzny mają zaufanie do policji, gdyż aż 88% z nich powiadomiłoby stróżów prawa gdyby stali się ofiarą agresji fizycznej, a 67 % widząc że ktoś jest ofiarą przestępstwa, to mają także do nich zastrzeżenia. Największym problemem są niejasne procedury policyjne i nadmierna biurokracja. Większość z respondentów przyznała się, że ma negatywne doświadczenia związane z czasem, jaki pochłania zgłoszenie nawet najdrobniejszej sprawy i przejście przez całą procedurę z tym związaną. kolei stając w obliczu zagrożenia. Z kolei 23 % osób zapewniło, że będąc świadkiem przestępstwa ruszy z pomocą poszkodowanej osobie, tyle samo osób wezwie na pomoc innych zaś 14 % pytanych w obawie o swoje bezpieczeństwo odwróci głowę i ucieknie.

Badania „Crime+Investigation – obawy Polaków a rzeczywistość”1, zostały przeprowadzone przez PBS przy współpracy z kanałem kryminalnym CI Polsat w związku z premierą nowego serialu „Z archiwum 997”. Badania wykazały, że mieszkańcy województwa lubelskiego w dużej mierze interesują się sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa. Wiedzę o przestępstwach 44% osób czerpie najczęściej z telewizji, głównie oglądając programy kryminalne, informacyjne i seriale a 37 % z internetu. Co trzecia osoba ogląda też seriale kryminalne, traktując je również jako źródło informacji lecz tylko co piąta osoba nie wierzy w prawdziwość przedstawionych tam historii.

(fot. lublin112)
2015-05-12 19:26:27

Jeden komentarz

  1. może dlatego, że najmniej mamy w lubelskim lemingów, bo na PO to mniejszość głosuje u nas, na całe szczęście…

Z kraju