Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie jakiego nie znacie: 85 metrów przepaści

Skarpa o wysokości dochodzącej do 85 metrów, najgłębsze gdyż 40 metrowe wąwozy w Polsce i to wszystko w naszym województwie. Gdzie? W pobliżu Kazimierza Dolnego.

Rozpoczynamy serię materiałów przedstawiających mało komu znane, a niezwykle interesujące miejsca w województwie lubelskim. Przekonacie się, że czasami nie warto jechać w odległe rejony kraju aby zachwycać się cudami natury czy też niezwykłymi zabytkami, gdyż w naszej okolicy również ich nie brakuje. Mamy nadzieję, że wraz z początkiem sezonu turystycznego nasza seria pomoże wybrać miejsca godne odwiedzenia np. podczas weekendowych wypadów poza miasto.

Dla miłośników przyrody oraz zapierających dech w piersiach widoków proponujemy miejsce położone kilka kilometrów od Kazimierza Dolnego. Największe wrażenie robi widok ze skarpy, która w najwyższym miejscu osiąga 85 metrów wysokości. Rozciąga się z niej panorama na Kotlinę Chodelską, gdzie zobaczymy meandrującą rzekę Chodelkę, przełomowy odcinek Wisły wraz z Równiną Radomską, bez problemu ujrzymy Zakłady Azotowe oraz osiedla mieszkaniowe w Puławach, kazimierską basztę, ruiny janowieckiego zamku, cementownie w Ożarowie zaś wytrawni obserwatorzy dostrzegą Wzniesienia Urzędowskie oraz pasmo Gór Świętokrzyskich a wśród nich Św. Krzyż.

Skarpa Dobrska, gdyż tak nazywa się to miejsce, jest założonym w 1991 roku na powierzchni 39,7 ha rezerwatem przyrody, znajdującym się w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Położona jest pomiędzy wsiami Dobre i Podgórz około 6 km na południe od Kazimierza. Miłośnicy przyrody znajdą tu 19 gatunków roślin chronionych, natomiast faunę reprezentuje tu ok. 1200 gatunków co stanowi 40% całości fauny krajowej, a wśród nich 48 rodzin motyli, wraz ze szczególnie zagrożonym wyginięciem modraszekiem orion który wpisany został na Czerwoną Listę zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.

Skarpa jest zróżnicowana wysokościowo, rośnie ze wschodu na zachód a najwyższe miejsce znajduje się w okolicach Podgórza. Nachylenie stoku przekracza 40 %, występują też pionowe ściany o wysokości ponad 10 metrów. Poprzecinana jest licznymi wąwozami, a niektóre z nich mające do 40 metrów głębokości zaliczane są do najgłębszych w Polsce. Na terenie skarpy znajduje się ścieżka dydaktyczna o długości około 6,5km. Jej przejście umożliwia poznanie rezerwatu, budowy geologicznej oraz form erozji wąwozowej. Spacer nią zajmuje około 2-3 godziny czasu.

Skarpa Dobrska przez wielu uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Widoki wprost zapierają dech w piersiach, a ci którzy odwiedzili to miejsce wracają tu przy każdej nadarzającej się okazji. Do rezerwatu najlepiej dojechać z Kazimierza Dolnego. Najpierw ul. Nadrzeczaną potem Czerniawy, by przez Dąbrówkę dojechać do miejscowości Dobre. Tuż obok szkoły znajduje się tablica z informacją o rezerwacie. Samochodem można dojechać prawie do podnóża skarpy, dalej czeka już piesza wędrówka. Można również skorzystać z roweru.

Najlepiej wybrać się tam w słoneczną pogodę, z dużą przejrzystością powietrza, a wtedy widoki będą niezapomniane.

Komentarze wyłączone

Z kraju