W lasach Lubelszczyzny pojawiły się pierwsze grzyby (zdjęcia)

40

Choć na razie jest ich niewiele, to jednak grzybiarze mają nadzieje, że nadchodzące ocieplenie sprawi, iż grzybów będzie coraz więcej. Warto zaglądać do lasu.

 

Spacer po lesie może zaowocować pierwszym tegorocznym grzybobraniem. Z takiego założenia wyszedł nasz czytelnik Maciej, który wczoraj postanowił pochodzić po roztoczańskich ostępach. -Zamiast bezczynnie siedzieć przy grillu, wybrałem się do lasu. Nie sądziłem, że coś znajdę, jednak skrycie liczyłem iż pierwsze grzyby powinny się już pojawić. I się nie pomyliłem – tłumaczy.

Dwugodzinny spacer zakończył się niewielkim zbiorem, jednak dla prawdziwego grzybiarza, nawet te kilka sztuk, może być radością. – Trzy małe koźlarze, i kilkanaście również malutkich maślaków. Widać wyraźnie, że grzyby zaczynają dopiero się pojawiać, a z każdym dniem, powinno być ich coraz więcej – dodaje Maciej.

Z kolei od Andrzeja otrzymaliśmy zdjęcia prezentujące smardze, które wyrosły u niego na działce. Grzyby te są dość rzadkie i znajduje się na liście gatunków objętych częściową ochroną. Są jadalne i bardzo smaczne, jednak można je zbierać tylko i wyłącznie na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych oraz na terenach zieleni.

41

(fot. nadesłane)
2017-05-16 18:26:43