Królowa polskich szos obchodzi dzisiaj 60 urodziny

Dokładnie 60 lat temu z taśmy montażowej Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie zjechał pierwszy samochód osobowy marki Syrena. Przez lata była ona marzeniem wielu polskich rodzin.

 

Syrenka, skarpeta, kurołap – to tylko kilka nazw, jakimi określano obchodzącą dzisiaj 60 urodziny syrenę. Dokładnie 20 marca 1957 roku, z taśmy montażowej Fabryki Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu, zjechał pierwszy samochód tej marki. Model 100 osiągał maksymalną prędkość do 100 km/h, przy średnim zużyciu paliwa na poziomie 8,5 l/100 km. Pomimo wielu problemów z ich eksploatacją, jakimi były częste usterki, mało wydajny układ chłodzenia a także spory hałas w kabinie, samochody te szybko stały się marzeniem wielu polskich rodzin.

Syreny oprócz wad, miały jednak też zalety. Doskonale sprawdzały się na nierównych drogach, nie miały też problemów z poruszaniem się po polnych duktach i bezdrożach. Z kolei gdy doszło do awarii, kierowca bez problemu mógł dokonać naprawy na miejscu, za pomocą kilku prostych narzędzi. Efekt polskiej myśli technicznej, gdyż i tak nazywano syreny, szybko doczekał się kolejnych wersji. Zniknęły otwierające się „pod wiatr” drzwi, zaczęto montować liczne udogodnienia dla kierowcy i pasażerów, zbudowano również wersję luksusową. Model 105 LUX nie dość że osiągał wyższą prędkość, to miał też regulowane fotele, radio i kołpaki.

Produkowano również wersje typu pick-up dla rolników czy też bosto w postaci furgonu przeznaczonego do przewozu czterech osób i 200 kg bagażu a nawet mikrobus zdolny pomieścić 7 osób. Powstała też wersja sportowa, jednak nie doczekała się produkcji. Syreny w latach 60. uczestniczyły nawet w Rajdach Monte Carlo, jednak nie zanotowały większych sukcesów, zajmując dopiero 99 miejsce.

Początek końca pierwszego samochodu osobowego całkowicie polskiej konstrukcji nastał, gdy zaczęto produkować fiaty 125p i 126. Produkcję syren zakończono 30 czerwca 1983 r. Łącznie powstało ich 521 311 sztuk. W ostatnich latach trwają jednak prace związane z reaktywacją tej marki pojazdów.

(fot. lublin112, wideo PKF)
2017-03-20 20:41:45