Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kozłówka: List z przeszłości w ramie obrazu

Podczas prac konserwatorskich, prowadzonych dla Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, dokonano ciekawego odkrycia. W jednej z ram znajdowała się skrytka. Umieszczono w niej dokument z czasów powstawania ramy.

Po konserwacji wróciła część ram, najcenniejszych, z zespołu pochodzącego z dawnego wyposażenia pałacu Zamoyskich w Kozłówce. Projekt wsparły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Dzięki uzyskanej dotacji (program Dziedzictwo Kulturowe, priorytet Wspieranie działań muzealnych) trwają kompleksowe prace konserwatorskie przy 14 ramach z przełomu XIX i XX wieku, pochodzących z zakładów w Polsce (E. A. Zaleski, Warszawa) i Francji (Charpentier, Paryż) oraz 10 karniszach.

Podczas prac konserwatorskich w jednej z ram natrafiono na „list” z przeszłości. Choć papier był pognieciony, postrzępiony i z ubytkami udało się odczytać jego treść.

Na awersie: „Fabryka Ram P.[ana] A. Z.[aleskiego] (…) N°1 Warszawa dnia 26go Sierpnia 1[9]00 roku”, na rewersie: „Te trzy ramy robione pozostały przez uczniów Stefana Kossobudzkiego, Władysława Hakiebejt (?), Teofila Konarzewskiego i Piotra Piwnickiego, przez subiekta Pana Sosnowskiego i stolarza P. Mileckiego.”

Dokument pozwala określić datę powstania ramy (1900 r.). Świadczy również o tym, że nawet uczniowie, terminujący w zakładzie, w którym rama powstała znali wartość swojego rzemiosła i nie chcieli pozostać anonimowi. Jeszcze w tym miesiącu wszystkie poddane konserwacji ramy, zostaną zaprezentowane zwiedzającym i po zamontowaniu obrazów powrócą na ekspozycję muzealną.

 

Kozłówka: List z przeszłości w ramie obrazu

2015-09-15 08:33:30
(fot. MK)

4 komentarze

  1. A nie Hakiejbejt zamiast Hakiebejt…? Niby niewazne ale za jakims nazwiskiem zawsze jest jakis czlowiek:)

Z kraju