Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Koniec z wandalizmem. Rusza akcja „Nie bądź bierny! Powiadom!”

Zdewastowane przystanki, zerwane rozkłady jazdy, szyby zaklejone plakatami, z pewnością denerwuje to wszystkich pasażerów komunikacji miejskiej. Właśnie rusza akcja mająca na celu zapobieżenie wandalizmowi.

Rozbijanie wiat przystankowych, słupków, gablot z rozkładami jazdy i ławeczek, naklejanie ogłoszeń na przystankach, dewastowanie siedzeń i wybijanie okien w pojazdach, niszczenie kasowników, malowanie graffiti na szybach pojazdów i na wiatach przystankowych, jak również inne sytuacje niebezpieczne i zagrażające życiu oraz wykroczenia i przestępstwa. Chyba każdy z mieszkańców Lublina, nie tylko korzystający z komunikacji miejskiej, miał okazję zauważyć, jak bardzo oraz często dochodzi do aktów wandalizmu na naszych ulicach. Często zdarza się tak, że nawet jak ktoś widzi że niszczone są różnego typu obiekty, udaje że nie widzi, odwracając głowę w drugą stronę. Tymczasem wcale nie trzeba przeciwstawiać się wandalom, wystarczy zadzwonić na policję czy straż miejską, i wtedy mundurowi zajmą się resztą.

W czwartek ruszyła akcja „Nie bądź bierny! Powiadom!”, mająca na celu uwrażliwienie mieszkańców miasta, na przypadki wandalizmu. Jednocześnie działania mają zachęcić do szybkiego informowania służb o wszelkich zaobserwowanych wykroczeniach i przestępstwach. -Ważny jest każdy sygnał, a kluczem do sukcesu ma być nasza wspólna aktywność. Dzięki temu strat będzie znacznie mniej, a zaoszczędzone w ten sposób środki finansowe będzie można przeznaczyć na zakup nowych pojazdów, remonty infrastruktury czy montaż dodatkowych wiat- wyjaśnia Grzegorz Malec dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. A musimy pamiętać że za usuwanie zniszczeń które widzimy dookoła płacimy my wszyscy.

-Chuligani niszczą przede wszystkim wiaty, słupki, rozkłady jazdy, ławeczki. Dewastują również wnętrza pojazdów – wybijają okna, uszkadzają kasowniki, niszczą fotele i inne elementy wyposażenia. Graffiti namalowane na szybach wiat i słupków przystankowych to niestety bardzo częsty widok. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie na usuwanie skutków działalności wandali wydaje rocznie średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych- dodaje Grzegorz Malec. A przecież można by było tą kwotę przeznaczyć na znacznie bardziej potrzebne inwestycje, które by służyły nam wszystkim, a tak są wyrzucane w przysłowiowe błoto.

Kampanię, która potrwa do końca marca przyszłego roku promować będą plakaty, ulotki oraz spoty reklamowe. 700 plakatów zawiśnie na przystankach komunikacji miejskiej oraz w autobusach i trolejbusach, na 50 monitorach LCD zamontowanych wewnątrz pojazdów będą emitowane spoty reklamowe, zaś ulotki dostępne będą w punktach sprzedaży biletów i obsługi mieszkańców. Dodatkowo na początku przyszłego roku informacje o kampanii pojawią się na biletach komunikacji miejskiej. – Poprzez akcję chcemy zaapelować i zachęcić pasażerów, by zadzwonili pod numer 112, 997 lub 986, Powiadomienia można także wysłać w sposób bardziej dyskretny poprzez sms pod numer 665 500 410 wpisując w treści: hasło „Pomoc”, numer boczny pojazdu, nr linii, kierunek jazdy lub dokładną lokalizację przystanku oraz krótki opis zdarzenia- dodaje Tomasz Fulara prezes MPK Lublin.

(fot. materiał organizatora)
2013-12-12 18:49:06

2 komentarze

    • Tak, niech wszyscy siedzą na d**** i nic nie robią. A potem będziesz mówił że miasto wyrzuca w błoto pieniądze z Twoich podatków.

Z kraju